Evropská komise prý navrhne, aby země EU přijaly dalších 200 tisíc uprchlíků

Evropská komise se chystá navrhnout, aby země Evropské unie přijaly 200 tisíc uprchlíků přímo z táborů v Turecku nebo Libanonu. Napsal to deník Financial Times s tím, že Brusel návrh předloží na jaře příštího roku. Má to být jeden z nástrojů, jak přimět Turecko, aby zastavilo příliv migrantů přes své území dál do Evropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová bude v Turecku jednat s premiérem Erdoganem o možnostech euro-turecké a německo-turecké spolupráce na omezení přílivu uprchlíků ze Sýrie přes Turecko do Evropy

Angela Merkelová bude v Turecku jednat s premiérem Erdoganem o možnostech euro-turecké a německo-turecké spolupráce na omezení přílivu uprchlíků ze Sýrie přes Turecko do Evropy | Foto: Markus Schreiber | Zdroj: ČTK

Prioritou zemí Evropské unie teď je domluvit se s Tureckem na tom, aby co nejvíce utečenců zadrželo na svém území a nepouštělo je dál do Evropy.

Právě v rámci této snahy se prý Evropská komise chystá předložit návrh na přesídlení 200 tisíc lidí, což by Turecku nebo třeba Libanonu ulehčilo. Jen v Turecku jsou víc než 2 miliony běženců ze Sýrie.

Přehrát

00:00 / 00:00

EK se údajně chystá v příští rok v březnu navrhnout, aby země EU přijaly dalších 200 tisíc uprchlíků z táborů v Turecku nebo Libanonu. Detaily zjišťoval Ondřej Houska

Česká vláda tvrdí, že proti přijímání uprchlíků z Turecka, Jordánska nebo Libanonu nic nenamítá.

„Je tady připraven balíček kroků jak na straně Evropské unie, tak na straně Turecka, Měl by znamenat určité přiblížení Turecka Evropě, strategickou spolupráci mezi Evropu a Tureckem a také velmi úzkou spolupráci při řešení migrační krize. Myslím, že to je klíčový krok,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle řady evropských diplomatů je přesídlení přímo z utečeneckých táborů pro Česko mnohem výhodnější než kvóty na běžence, kteří se už dostali do Evropy. V tomto případě by si totiž ČR mohla vybrat, jaké konkrétní lidi přijme. Podobně jako v lednu, kdy česká vláda schválila přesídlení 15 nemocných syrských dětí do Česka, kde se je lékaři pokusí vyléčit.

Údaj o 200 tisících uprchlících, zatím ale není potvrzený. Vychází z doporučení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který vybídl osmadvacítku k přemístění zhruba takového počtu lidí.

Podle unijních činitelů se ale o konečném počtu běženců, kterých by se měl nový návrh týkat, zatím nerozhodlo.

Ondřej Houska, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme