Evropská komise podepsala smlouvu na dodávku remdesiviru. K dispozici bude pro 30 tisíc pacientů

Evropská komise podepsala smlouvu s americkou firmou Gilead na dodávku léku remdesivir, která bude zatím stačit přibližně pro 30 tisíc pacientů s nemocí covid-19. K dispozici pro členské země Evropské unie a Británii bude od srpna. Komise připravuje kontrakty na další dodávky remdesiviru, které by měly být dostupné od října, informovala agentura Reuters s odvoláním na mluvčí komise.

Brusel (Aktualizováno: 13:17 29. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lék remdesivir bude po první dodávce stačit přibližně pro 30 000 pacientů | Zdroj: Profimedia

Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu. Podle letošních studií ale preparát pomáhá i při zotavování z nemoci covid-19. Evropská komise ho jako první lék na tuto nemoc podmínečně povolila 3. července poté, co to po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila Evropská léková agentura. Povolen je pro pacienty starší 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku.

Smlouvu v celkové hodnotě 63 milionů eur (asi 1,65 miliardy korun) podepsala komise s firmou Gilead v úterý. Kontrakt má zatím zajistit léčbu pro asi 30 000 pacientů s těžkým průběhem nemoci. Rozdělení mezi státy EU a Británii má být podle stránek komise zajištěno na základě klíče, který se vytvoří na doporučení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.

Společnost Gilead v květnu podepsala licenční dohodu, aby se remdesivir mohl vyrábět i mimo Spojené státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme