Evropská komise řeší francouzské deportace Romů

Evropská komise dostala na stůl analýzu kroků, které Francie podniká proti nelegálním přistěhovalcům. Jde hlavně o vracení rumunských Romů do jejich vlasti. Francie jen v létě vypravila čtyři letadla s rumunskými přistěhovalci zpět do Bukurešti. Od začátku roku pak odeslala domů do Rumunska a Bulharska už přes 8300 jejich občanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Analýzu nechala zpracovat komisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová. Má jít o rozbor právního stavu, jestli se repatriace rumunských občanů odehrává v souladu s evropským právem, jestli se individuálně posuzuje, pokud někdo porušil pravidla volného pohybu občanů Unie po území sedmadvacítky.

Ještě včera francouzští ministři pro evropské záležitosti a pro přistěhovalectví Pierre Lellouche a Éric Besson v Bruselu ujišťovali komisařku, že nedělají nic víc a nic míň, než co jim dovoluje právo EU, že se ho striktně drží.

Evropská komise si ale nechává situaci prozkoumat sama z vlastních zdrojů. Co je ale v analýze se zatím nedozvíme, jedná se totiž interní materiál pro Evropskou komisi. Až pokud komisaři zaujmou nějaké stanovisko k repatriacím rumunských Romů, bude toto stanovisko zveřejněno.

Pavel Novák, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme