Evropská komise se snaží Bílou knihou vymýtit ze sportu nešvary

Jak zabránit násilí na stadionech, jak ochránit sportovní svět před dopingem a zneužitím sázkovými kancelářemi. O tom je takzvaná Bílá kniha o sportu, kterou připravila Evropská komise. Navrhuje se v ní, které oblasti sportu by mohly podléhat unijnímu právu a jak by se daly regulovat. Bílou knihou se zabývali poslanci europarlamentu v Bruselu, kteří doporučili další opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

Evropští poslanci žádají od Evropské komise a členských států, aby se zasadily o odstranění rasismu ze sportu. A to jak jeho projevů při sportovních utkáních, tak například při sestavování mužstev. Vyzývají také komisi k větší ochraně hráčů a závodníků před kupčením s nimi. Hlavně u mladých fotbalistů z černé Afriky hrozí, že se stanou drahocennou komoditou v rukách manažerů evropských klubů.

Poslanci také požadují, aby první profesionální smlouvu musel hráč podepsat s klubem, který jej vychoval. Proti tomu se ale komise postavila. "Nemůžeme souhlasit s bezpodmínečnou povinností mladých hráčů, protože to je v rozporu se základní svobodou volného pohybu pracovníků," řekl eurokomisař Vladimír Špidla.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme