Evropská komise se snaží bojovat proti daňovým únikům

Snížit možnosti daňových úniků - o to se snaží Evropská komise návrhem změny pravidel pro zdaňování úspor. Chce jím odstranit mezery v současné směrnici, které umožňovaly vyhnout se placení daní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

daňové přiznání | Foto: Jan Rosenauer

K revizi současných předpisů komisi přiměl letošní rozruch kolem převádění úspor především německých občanů do peněžních ústavů v Lichtenštejnsku. Němečtí vkladatelé tak před finančními úřady ukryli miliardy eur.

"V současnosti je pro soukromé osoby relativně snadné vyhýbat se zdanění. Buď používáním prostředníků, jako jsou nadace a fondy, nebo přesměrováním úspor do finančních instrumentů, které nepodléhají dani," řekl eurokomisař pro daně a celní unii Lászlo Kovács.

Nově by se tedy směrnice o zdaňování úspor měla vztahovat i na nadace, které byly dosud od daní osvobozené. Daně by se měly platit i z výnosů nových finančních produktů, kam lidé s cílem vyhnout se zdanění peníze ukládali. Jde například o některé typy životních pojistek.

Podle novely směrnice si také mají členské státy automaticky vyměňovat informace o zdanění či nezdanění úroků, které jejich občané získali jinde na území Unie. Návrh komise ještě dostanou k posouzení europoslanci a souhlasit s ním také musejí členské státy sedmadvacítky.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme