Evropská komise „trochu znepokojena“ blokádami

Evropská komise je „trochu znepokojena“ zprávami o dalších blokádách česko-rakouské hranice aktivisty protestujícími proti Temelínu. Nadále má ale za to, že jde převážně o „bilaterální“ problém mezi Prahou a Vídní. Praha údajně do pondělka počká, zda blokády hraničních přechodů skončí. Pokud by neskončily, mohla by se obrátit na Evropskou komisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud by blokády trvaly, musela by Evropská komise Rakousku vysvětlit, v jakém smyslu odporují asociační dohodě. Dosud se nepříliš jasně odvolávala hlavně na zásadu svobodného pohybu zboží ve faktické zóně volného obchodu mezi Českou republikou a Evropskou unií.

Podle zdrojů EU by „atomová skupina“ Rady EU měla být do Vánoc hotova se zprávou o stavu jaderných zařízení v kandidátských zemích, které se Rakousko neustále dovolává. Skupina však, navzdory rozšířenému přesvědčení, nevypracovává žádný bezpečnostní standard, který by měl platit pro kandidátské země, ba pro celou EU. Atomová skupina je složena z diplomatů členských států EU, případně expertů. Opírá se při práci o závěry nevládní organizace WENRA, jež sdružuje nezávislé jaderné regulátory z těch členských zemí EU, které mají jadernou energetiku.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme