Evropská komise zahájila s Británií řízení. Zákon o vnitřním trhu je v rozporu s dohodou o brexitu

Evropská komise zahájila s Velkou Británií řízení pro porušení brexitové dohody. „Zákon o vnitřním trhu je v přímém rozporu s irským protokolem brexitové dohody,“ řekla ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vypršela totiž lhůta, kterou dala komise britské vládě ke stažení sporných částí z návrhu zákona. Ostrovní stát má nyní měsíc, aby odpověděl.

Aktualizováno Brusel (Aktualizováno: 11:35 1. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Exekutiva Evropské unie neúspěšně žádala britskou vládu, aby do konce září z návrhu kontroverzního zákona o vnitřním trhu vypustila pasáže porušující právně závaznou dohodu. Britská Dolní sněmovna však v úterý návrh schválila v původní podobě, čímž podle von der Leyenové zásadně nabourala vzájemnou důvěru.

Může nabourat brexit, přesto dostal zelenou. Britští poslanci schválili zákon o vnitřním trhu

Číst článek

Návrh s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním ze základních pilířů brexitové dohody, kterou loni schválila unie i Británie.

Podle něj bude tato část Británie součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstala součástí EU. Aby mohl vstoupit v platnost, musí zákon ještě schválit Sněmovna lordů.

Brusel počítá s dialogem

„Lhůta vypršela včera (ve středu) a problematické pasáže nebyly odstraněny. Proto se dnes (ve čtvrtek) komise rozhodla zaslat britské vládě dopis, který formálně zahajuje řízení pro porušení povinností,“ řekla von der Leyenová. Brusel je podle ní nadále otevřen dialogu.

Británie již od konce ledna není členskou zemí, během přechodného období trvajícího do konce roku se na ní však vztahují členské povinnosti, jejichž plnění kontroluje Evropská komise.

Podle některých unijních politiků zákon výrazně zkomplikuje už tak složitá vyjednávání o budoucích vztazích, jejichž další kolo pokračuje dnes v Bruselu. Podle britské vlády je zákon o vnitřním trhu pojistkou pro případ, že by se dohodu do konce roku nepodařilo vyjednat.

❗️Evropská komise zahájila řízení o porušení povinnosti proti Velké Británii za chystané porušení podmínek brexitu. Zákon o vnitřním trhu je v přímém rozporu s irským protokolem brexitové dohody, uvedla @Ursula von der Leyen

Británie má měsíc na odpověď, pak může přijít žaloba.

11:09 – 01. 10. 2020

1 6

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme