Von der Leyenová dostala zelenou, pro její tým zvedlo ruku 461 europoslanců

Pro Evropskou komisi německé političky hlasovalo 461 europoslanců, 157 jich bylo proti a 89 se zdrželo. Přestože se před hlasováním spekulovalo, že výsledek může být velmi těsný, získala von der Leyenová výraznější podporu než Jean-Claude Juncker před pěti lety. Nová komise začne úřadovat 1. prosince.

Štrasburk (Aktualizováno: 13:37 27. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi Ursuly von der Leyenové | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Komise se ujme práce s měsíčním zpožděním, a to kvůli tomu, že europoslanci tři kandidáty odmítli kvůli obavám o jejich nezávislost (Rumunsko a Maďarsko) a kauzám z minulosti (Francie). Země tak musely hledat náhradníky. Při takzvaném grilování měli problémy ale i další kandidáti.

Vysocí představitelé unijních institucí mimo záznam tvrdili, že nespokojenost europoslanců je dílem dána i tím, že si po rekordní volební účasti Evropský parlament stále častěji říká o své slovo.

❗️Právě se stalo: 🇪🇺 Europoslanci zvolil příští Evropskou komisi Ursuly von der Leyenové
👍 Pro: 461
👎 Proti: 157
🤷‍♂️ Nehlasovali: 89
@iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

12:24 – 27. 11. 2019

10 32

Nejasnosti dlouho panovaly také ohledně zástupce Velké Británie. Nakonec svého eurokomisaře nenominovala a nastupující Evropská komise tak britského zástupce mít nebude. Přes naléhání ze strany von der Leyenové a hrozbu žalobou britská vláda nikoho nenominovala. Britští konzervativci se nyní soustředí blížící se předčasné volby.

Volné křeslo ale v komisi nezůstane. Kvůli britské neúčasti musely unijní země počet eurokomisařů snížit na sedmadvacet, přestože Evropská unie má ještě stále osmadvacet členů a přinejmenším do konce ledna je mít bude.

Ursula von der Leyen citovala při představování celého sboru nové EK před poslanci EP ve Štrasburku V.Havla: "Usilujte o něco, protože je to dobré, ne proto, že to má šanci na úspěch." Jí vedená komise si chce klást nesnadné cíle. Hlasovat o ní bude EP po poledni. @iROZHLAS.cz

11:11 – 27. 11. 2019

7 32

V tuto chvíli ale není jasné, co by se dělo, kdyby ani potom Velká Británie blok neopustila a nastal další odklad brexitu. V minulosti se Evropská komise sice dodatečně rozšiřovala, když do unie vstupovaly nové členské státy, jako třeba Rumunsko a Bulharsko. Teoreticky by takový postup tedy byl možný, ale jestli by to tak skutečně bylo, zatím není jasné.

Von der Leyenová před europoslance ve středu předstoupila poprvé ráno. Při představení programu její komise v úvodu projevu citovala Václava Havla. „Usilujte o něco, protože je to dobré, ne proto, že to má šanci na úspěch,“ připomněla prvního českého prezidenta.

Jak hlasovali čeští europoslanci?

Pro: Charanzová (za ANO), Dlabajová (za ANO), Hlaváček (za ANO), Maxová (ANO), Knotek (ANO), Kovařík (za ANO), Šojdrová (KDU-ČSL), Zdechovský (KDU-ČSL), Niedermayer (TOP 09), Pospíšil (TOP 09), Polčák (STAN),

Proti: Kolaja (Piráti), Peksa (Piráti), Konečná (KSČM), Blaško (SPD), David (SPD)

Zdrželi se: Tošenovský (ODS), Zahradil (ODS), Vondra (ODS), Vrenciová (ODS)

Nepřítomna: Gregorová (Piráti)

vid, pan, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme