Štrasburk čeká těsné hlasování. Kdo von der Leyenovou odmítá a kdo se rozhodne na poslední chvíli?
O tom, jestli Ursula von der Leyenová stane v čele Evropské komise, se rozhodne v úterý večer. Ráno se kandidátka ve Štrasburku snažila přesvědčit nerozhodnuté europoslance evropským klimatickým zákonem, zlepšováním podmínek pro uprchlíky, důrazem na rovné příležitosti mužů a žen i možností odložení brexitu. Bude to ale stačit k získání absolutní většiny hlasů? Zahraniční média předpovídají těsné hlasování s nejasným výsledkem.
K tomu, aby se von der Leyenová stala novou šéfkou Evropské komise, potřebuje hlasy nejméně 374 z celkových 751 členů europarlamentu.
Kandidátka, na které se na summitu EU po blokování Nizozemce Franse Timmermanse shodly členské země, však od počátku čelí opozici ze strany německých sociálních demokratů i některých frakcí a politiků v Evropském parlamentu.
První klimaticky neutrální kontinent i minimální mzda. Von der Leyenová hledala podporu u europoslanců
Číst článek
Kritici jí vyčítají, že není jednou ze „spitzenkandidatů“, tedy šéfů kandidátek jednotlivých frakcí v europarlamentu. To vadí také německých sociálním demokratům z SPD, kteří dlouhodobě upozorňují, že ministryně obrany v nedávných volbách do Evropského parlamentu vůbec nekandidovala, natož aby stála v čele některé z kandidátek.
Europoslanci za německou SPD dokonce před setkáním von der Leyenové s evropskými socialisty sdíleli dokument „Proč je Ursula von der Leyenová nezpůsobilou a nevhodnou kandidátkou“, ve kterém upozornili na aféru spojenou se zaměstnáváním externistů při modernizaci německé armády i údajné opisování v dizertační práci, kde však vyšetřování vinu von der Leyenové neprokázalo.
V europarlamentu SPD patří do politické frakce socialistů S&D, jež má v současnosti 154 členů. Španělská europoslankyně Iratxe Garcíaová, která stojí v čele S&D, už dříve kritizovala způsob, jakým byla von der Leyenová vybrána.
Po úterním půlhodinovém projevu německé kandidátky řekla, že se musí socialisté o podpoře kandidátce teprve poradit. Ocenila však, že von der Leyenová se ve svém vystoupení „posunula správným směrem“.
Kandidatura von der Leyenové
Ursulu von der Leyenová byla navržena do čela Evropské komise prezidenty a premiéry členských zemí Evropské unie na summitu ze začátku července poté, co skupina zemí včetně středoevropských států Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) odmítla plán navrhnout socialistu Franse Timmermanse.
Nerozhodnutí jsou zatím také politici z liberální frakce Obnova Evropy, kteří se budou o hlasování radit v úterý odpoledne a disponují 108 hlasy. Jejich lídr Dacian Ciolos upozornil, že vzhledem k současnému dění v EU bude rozhodování parlamentu zásadnější než kdy v minulosti.
Jednoznačnou podporu německé ministryni obrany přislíbil na plénu europarlamentu lídr lidovecké frakce EPP Manfred Weber.
„Evropa musí být stabilní a musí být akceschopná,“ prohlásil Weber. Připomněl, že EPP v europarlamentu souhlasila – podle dohod učiněných na summitu EU – s nástupem socialisty Davida-Marii Sassoliho do křesla parlamentního předsedy. Očekává proto, že i další frakce budou dohody respektovat. „Musíme umět se na sebe navzájem spoléhat, to je jediná cesta, jak může Evropa uspět,“ podotkl.
EPP má v europarlamentu 182 europoslanců.
Jasné ne
Von der Leyenovou nepodpoří politici z frakce Zelení/Evropská svobodná aliance, kteří tak již avizovali minulý týden, kdy na svém webu zveřejnili, v čem s kandidátkou nesouhlasí. V podobném duchu se nesla také vystoupení europoslanců během úterý.
Někteří však ocenili například její závazky v oblasti ochrany klimatu. „Pěkná řeč, ale kromě pěkných slov nic konkrétního,“ napsala na twitter Ska Kellerová z vedení politické skupiny.
Von der Leyenová rezignuje na post ministryně obrany, i pokud se do čela Evropské komise nedostane
Číst článek
Do frakce patří také tři čeští europoslanci zvolení za Pirátskou stranu. „Ursula von der Leyen je kandidátkou stagnace. Včera navštívila naši politickou skupinu, aby se pokusila získat podporu při hlasování a její odpovědi mě vůbec neuspokojily. Nemá konkrétní řešení, chybí ji představa o budoucnosti EU,“ uvedl již dříve na twitteru český europoslanec za Pirátskou stranu Mikuláš Peksa.
Dohromady má frakce 74 europoslanců.
Úspěch pro Polsko?
Von der Leyenovou nepodpoří ani konzervativci z ECR, kteří mají 62 poslanců. Uvedl to jejich zástupce Rafael Vitto. Její plány ohledně klimatu zkritizoval s tím, že poškodí některé sektory hospodářství i ty občany zemí EU, kteří v nich pracují.
Podporu von der Leyenové ze strany ECR mohl přitom zkomplikovat také dvojnásobný neúspěch polské expremiérky a europoslankyně Beaty Szydłové při volbě předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální politiku. Její strana Právo a spravedlnost je nejpočetnějším členem frakce. Polská vláda a jí nakloněná média přitom nedávné rozhodnutí Evropské rady o nominaci Němky vydávaly za historický úspěch Polska.
„Od nového předsedy Evropské komise, ať jím bude kdokoli, očekáváme především stejný respekt k nové i staré Evropě,“ řekl v úterý deníku Gazeta Prawna polský vicepremiér Jarosław Gowin.
Jasně se proti kandidatuře německé ministryně obrany vyslovili také zástupci euroskeptické frakce Identita a demokracie se 73 europoslanci i levicové GUE/NGL s 41 hlasy.
Evropský parlament
Evropský parlament má v legislativním období 2019 až 2024 751 členů a sedm politických skupin. Někteří poslanci jsou ale takzvaně nezařazení, což znamená, že nejsou členy žádné ze skupin. Své mandáty stále nepřevzali tři katalánští zástupci a Dán Jeppe Kofold, který se stal ministrem dánské vlády.
Hlasování ve Štrasburku
Europoslanci rozhodnou v tajné volbě v úterý v 18.00. Výsledky by měly být podle odhadů známé po 19.30. V případě, že von der Leyenová získá dostatek hlasů, nahradí v čele Evropské komise prezidenta Jean-Claude Junckera 1. listopadu.
Pokud potřebné hlasy nezíská, Evropská unie se ocitne na neprobádaném území, kdy proti sobě v otázce prezidentství Evropské komise budou stát lídři členských zemí a europarlament, upozorňuje britský server The Guardian s tím, že v takovém případě se nabízí jen velmi málo jednoduchých řešení. Podle deníku tak Štrasburk čeká velmi těsné hlasování s nejasným výsledkem.
Na možné letní rozbroje mezi evropskou 28 a parlamentem upozorňuje také francouzský server France24, který doplňuje, že ani těsná většina za podpory euroskeptiků nezajistí von der Leyenové silnou pozici.