Šéfka Evropské komise varuje Maďarsko kvůli jeho opatřením. Překročí-li mez, je připravena jednat

Předsedkyně Evropské komise pohrozila Maďarsku, že pokud jeho opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru překročí povolenou mez, hrozí mu řízení pro porušování unijních smluv. Ursula von der Leyenová to podle agentury DPA uvedla v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag, kde se také svěřila, že vakcínu proti koronaviru by se mohlo podařit vyvinout do konce letošního roku.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Evropská komise (EK) nyní přezkoumává nouzová opatření ve všech členských zemích, kterých se to týká, aby zjistila, jestli některá nejdou proti demokratickým hodnotám a základním právům. Kritizované zatím v tomto ohledu bylo především Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán může díky novému zákonu zemi v době nouzového stavu řídit pomocí dekretů.

Čím déle budeme v karanténě, tím víc se budeme ptát, jestli už nebojujeme i s absolutní moci, míní právník

Číst článek

„Jsem připravena jednat, pokud omezení překročí povolenou míru,“ řekla von der Leyenová listu. „Potom existuje riziko řízení pro porušování unijních smluv,“ pokračovala s tím, že je v pořádku, pokud členské státy EU reagují na krizi pomocí mimořádných opatření. Ta ale musí být „přiměřená, časově omezená a demokraticky kontrolovaná.“

Komise to sleduje ve všech zemích „ale na Maďarsko se z důvodu minulých kritických zkušeností zaměřujeme zvlášť důkladně,“ zdůraznila předsedkyně EK.

Von der Leyenová také uvedla, že dva evropské výzkumné týmy učinily velký pokrok ve vývinu vakcíny proti koronaviru. „Plánují, že brzy zahájí klinické testy,“ řekla šéfka EK.

Než se bude látka moci začít masově vyrábět, budou ještě potřeba další kroky, ale von der Leyenová doufá, že vakcína by mohla být hotová koncem roku a dodala, že EU už jedná s výrobci, aby mohla spustit rychlou očkovací kampaň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme