Evropská komise se zlobí na Velkou Británii. Omezí podmínky pro vývoz vakcín

Evropská komise zpřísňuje dosavadní režim pro vývoz vakcín z EU. Reaguje tak na přístup Velké Británie a dalších států, které očkovací látky sice vyrábějí, ale žádné na evropský kontinent nevyvážejí. Ve velkém přitom samy nakupují vakcíny v zemích sedmadvacítky.

Od stálého zpravodaje Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od firmy AstraZeneca.

Země EU momentálně nesou plnou tíhu problémů firmy AstraZeneca s pomalou výrobou | Zdroj: Reuters

Evropské komisi došla trpělivost s přístupem některých zemí k vývozu vakcín. Vadí jí, že některé státy v EU nakupují dodávky, ale současně žádné vakcíny nevyvážejí, ačkoliv je vyrábějí.

Nerovná distribuce vakcín v EU: Češi, Chorvati a další nedostávají tolik vakcín jako severské země

Číst článek

To v důsledku znamená, že sedmadvacítka momentálně nese plnou tíhu problémů britsko-švédské firmy AstraZeneca s pomalou výrobou, zatímco jiné státy nikoli.

„Stále vidíme, že výpadky dodávek nedopadají na státy rovnoměrně. Evropská unie je v rámci OECD jediná, který vyváží vakcíny i do zemí, které mají vlastní výrobní kapacity. Jde proto o nezbytný krok k zajištění včasných dodávek vakcín pro občany EU,“ prohlásil výkonný místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropská komise a unijní státy si změnou vyhradí právo zastavit v krajním případě zásilky vakcín, které jsou určené na vývoz do některých zemí. „Nejde o zákaz vývozu vakcín, to říkáme zcela jasně. Chceme ale zajistit férový přístup k jejich rozdělování,“ uvedl mimo záznam vysoce postavený zdroj z Evropské komise.

Unijní exekutiva odmítla upřesnit, zda jsou změny namířené konkrétně na Velkou Británii. Právě se Spojeným královstvím ale Brusel vede nejhlubší spory.

PŘEHLEDNĚ: Česko si od Evropské unie objednalo o třetinu méně vakcín, než mohlo

Číst článek

„Velká Británie je zemí číslo jedna, pokud jde o vývoz vakcín z Evropské unie. Spojené království současně produkuje vakcínu AstraZeneca a podle naší smlouvy s touto firmou má společnost ve Velké Británii dva závody, odkud může dávky vyvážet do EU. Stále čekáme, až dodávky z Velké Británie dorazí,“ uvedla minulý týden předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Evropská komise chce při rozhodování, zda vývoz zásilky povolit, nově posuzovat, zda stát určení neodmítá do EU vyvážet vakcíny nebo suroviny, které vyrábí, a zda přitom není v očkování dále než EU, a potřeba dávek v cílové destinaci tudíž není tak naléhavá.

Blokace není konfiskace

Evropská komise trvá na tom, že k vakcínovému nacionalismu nepřistupuje. Celkem se z EU od 1. února vyvezlo víc než 41 milionů dávek do 33 zemí, unie tak patří mezi největší světové vývozce vakcín.

„Realita je ale taková, že Spojené státy prioritizují vakcíny pro Američany a Spojené království prioritizuje vakcíny pro Brity. Pokud se podíváme na globální situaci, fakticky už ve světě zákazy vývozu existují,“ uvedl mimo záznam představitel unijní exekutivy.

Kvůli porušení podmínek brexitu EU znovu hrozí Británii žalobou. Dobrá řešení nejsou, říká analytik

Číst článek

Evropská komise dosud unijním zemím umožňovala zastavit export zásilek od firem, které svůj kontrakt s EU neplní. V praxi se to tak týkalo pouze společnosti AstraZeneca. Ta se pokusila vakcíny vyvézt jednou, Itálie ale zásilku 250 tisíc dávek zastavila.

Zda by tentokrát mohla EU sáhnout i k zablokování zásilek firem Pfizer/BioNTech, zatím není jasné. Eurokomisař Dombrovskis pouze zdůraznil, že je třeba rozlišovat mezi firmami podle toho, jak dohody plní.

Nejhůře je na tom právě AstraZeneca. Z původně slíbených 120 milionů dávek do konce března firma hodlá dodat jen 30 milionů vakcín. „Ani k tomuto číslu se ale firma zatím neblíží,“ poznamenal eurokomisař Dombrovskis. Ve druhém čtvrtletí se podle očekávání výpadek firmy prohloubí až na 200 milionů dávek z dohodnutých 300 milionů.

I v případě zastavení exportu si EU nemůže dávky v zásilce přivlastnit. „Zablokované dávky zůstávají majetkem výrobce. Ten se musí rozhodnout, co s nimi dál. Samozřejmě firmě nový pokus o export do stejné destinace neprojde, ale žádné dávky zabavit nemůžeme,“ upřesnil mimo záznam vysoce postavený zdroj.

AstraZeneca popírá zprávy o dalším propadu dodávek vakcín do zemí Evropské unie

Číst článek

Evropská unie současně kontrolu vývozu rozšířila na všechny země vyjma nástroje COVAX určeného na pomoc nejchudším zemím, zabránit tak chce pokusům případný zákaz vývozu některé zásilky obejít prostřednictvím prostředníků.

Johnson ustupuje

Velká Británie v posledních týdnech změnila tón v obavě, že by chystané zpřísnění režimu vývozu vakcín mohlo zasáhnout také export firem Pfizer/BioNTech. Spojené království je na něm závislé. Britský premiér Boris Johnson vyslal do Bruselu lobbovat někdejšího velvyslance při EU Tima Barrowa, sám ve veřejných vyjádřeních zvolil mírnější tón.

„Všichni čelíme stejné pandemii, všichni máme totožné potíže. Je třeba zdůraznit, že na kontinentu bohužel nyní vidíme třetí vlnu. Dosavadní zkušenosti nás naučily, že pokud vlna zasáhne naše přátele, objeví se i na našich březích,“ uvedl Johnson začátkem týdne.

Na základě předběžných výsledků z třetí fáze testování schválilo Maďarsko druhou čínskou vakcínu

Číst článek

Británie zatím ale stále firmě AstraZeneca vývoz vakcín nicméně neumožnila. Britský premiér si je, zdá se, vědom, že právě vakcínový nacionalismus britskému náskoku v očkování pomohl.

„Důvod, proč zažíváme vakcinační úspěch, je kapitalismus, je to chamtivost, přátelé,“ řekl podle bulvárního listu The Sun Johnson na uzavřeném jednání svým spolustraníkům.

EU zaplatila, Británie očkuje

Evropská unie už nyní uplatňuje nástroj, kterým vývoz vakcín kontroluje. Díky němu má přehled o pohybu jednotlivých dávek. Od 1. února, kdy jej spustila, do Británie zamířilo 10 milionů dávek vakcín, převážně šlo o látku společností Pfizer/BioNTech, v menší míře pak o vakcínu Moderny.

Ze Spojeného království přitom do Evropské unie nedorazila ani jedna dávka, přestože tam vakcíny vyrábí britsko-švédská AstraZeneca a s kapacitou nemá tak hluboké potíže jako v zemích EU. Evropská komise má navíc podezření, že AstraZeneca v minulosti nekontrolovaně vyvezla do Británie miliony dávek vyrobených v evropských závodech.

Evropská komise přitom smlouvu s AstraZenecou podepsala o den dřív než Velká Británie, a navíc si dávky v létě předplatila trojnásobně vyšší částkou než britská strana vzhledem k vyšší objednávce. Londýn si ale firmu smluvně zavázal, že produkci britských továren přednostně doručí do Spojeného království.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme