‚Efektivní, ale humánní.‘ Příští šéfka Evropské komise slíbila Itálii pomoc s migrací a novou dohodu

Budoucí předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová slíbila Itálii pomoc se zvládáním utečenecké krize i novou unijní dohodu k migraci. Uvedla také, že v rámci zemí Evropské unie bude nutné nalézt „nový způsob distribuce nákladů“ spojených s migranty, informovala v pátek agentura DPA. Konkrétněji své plány von der Leyenová nepředstavila.

Řím (Aktualizováno: 16:44 2. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a italský premiér Giuseppe Conte

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a italský premiér Giuseppe Conte | Foto: Ciro De Luca | Zdroj: Reuters

Von der Leyenová na setkání s italským premiérem Giuseppem Contem v Římě uvedla, že navrhne „nový migrační pakt (...) a nový začátek v otázce migrace“.

„Chceme, aby přijímací procedury byly efektivní, ale také humánní,“ řekla. „Víme, že migrace nezmizí, je to dědictví globalizovaného světa,“ dodala.

Čaputová: Migrace je problém celé EU, řešení musí hledat i země, kam uprchlíci nesměřují

Číst článek

Evropská unie musí podle příští šéfky EK zajistit solidaritu s členskými zeměmi, na něž doléhají problémy s migrací více než na ostatní státy. V první řadě jde o Itálii, Španělsko a Řecko. Tato solidarita však podle von der Leyenové nesmí být jednostranná.

Především státy takzvané visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko) striktně odmítají přistoupit na přijímání migrantů na základě kvót.

Italská vláda, zejména ministr vnitra Matteo Salvini, nechce lodím se zachráněnými migranty umožnit, aby zakotvily v italských přístavech. Nechává je čekat na moři, často dokud si utečence dobrovolně nepřevezmou evropské státy.

Momentálně stojí před italskými přístavy německá loď Alan Kurdi a španělská Open Arms, na jejichž palubách přebývá dohromady více než 160 migrantů vytažených z moře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme