Evropská komise vyšetřuje možný železniční kartel, údajně i v Česku

Evropská komise vyšetřuje několik železničních přepravců kvůli možným kartelovým dohodám. Komise dnes oznámila, že koncem června uskutečnila ve vyšetřovaných firmách neohlášené prohlídky, jména podniků ale nezveřejnila. Podle agentury AFP se tyto prohlídky konaly v České republice, na Slovensku a v Rakousku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Zdroj: Reuters

„Komise má obavy, že tyto podniky mohly uzavřít dohody s cílem vyloučit konkurenční provozovatele osobní železniční dopravy z trhu, což je v rozporu s antimonopolními pravidly Evropské unie," uvedla komise ve svém prohlášení. Kontroly se podle komise konaly 28. června.

Rakouská železniční společnost ÖBB uvedla, že je jedním z podniků, kde se kontroly uskutečnily. Kontroly potvrdil také slovenský antimonopolní úřad, neposkytl však žádné podrobnosti.

Mluvčí Českých drah, které jsou největším železničním přepravcem v ČR, se ke zprávě komise odmítla vyjádřit. „České dráhy se k činnosti a zprávám Evropské komise nevyjadřují,“ sdělila Radka Pistoriusová.

Podobné neohlášené kontroly jsou předběžným krokem při vyšetřování možného porušování antimonopolních pravidel a neznamenají, že dotyčné podniky se skutečně provinily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme