Evropská komise vyzvala Polsko k zastavení reforem soudnictví. Mohou zlikvidovat nezávislost justice

Poslední reformy soudnictví v Polsku zvyšují podle Evropské komise ohrožení nezávislosti justice v zemi. Komise proto vyzvala polskou vládu, aby je zastavila. V opačném případě spustí příští týden proti Varšavě řízení pro porušení unijního práva. Polské představitele znovu vyzvala k jednání.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans při vystoupení v europarlamentu

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans při vystoupení v europarlamentu | Zdroj: Reuters

První místopředseda komise Frans Timmermans varoval, že projednávané změny v polském nejvyšším soudu odstraní zbytky nezávislosti justice a zcela ji podřídí politické kontrole vlády. V případě jejich schválení budou soudci podle něj sloužit zájmům politiků a budou na nich plně závislí.

Kořist jménem spravedlnost. Proč Polsko svádí boj o soudnictví a padají nařčení z převratu?

Číst článek

Polsko se podle Timmermanse také přiblížilo momentu, kdy proti němu komise spustí proces, na jehož konci může stát odebrání hlasovacího práva v unii. K tomu je ale nutný jednomyslný souhlas zbylých členských zemí. Maďarsko přitom už dalo najevo, že takový krok nepodpoří.

Evropské komise o sankcích proti Polsku dnes nerozhodla, protože chce znát konečnou podobu schvalovaných reforem. V některých návrzích totiž ještě požaduje změny polský prezident Andrzej Duda.

Polská opozice se snaží reformu zdržet. Polského prezidenta Andrzeje Dudu žádá, aby ji vetoval. Duda přišel s kompromisním návrhem. Ke zvolení do rady, které jmenuje soudce, by byla třeba alespoň třípětinová většina poslanců - nestačili by proto jen zástupci Práva a spravedlnosti. Prezident pohrozil, že jinak vetuje zákon o rozpuštění současné sestavy Nejvyššího soudu.

Komise vede s Varšavou dialog o stavu práva v Polsku od loňského roku. Zahájila ho kvůli zásahům tamní vlády do ústavního soudu. Tento dialog je předstupněm ke spuštění procesu zbavení hlasovacích práv na unijních jednáních.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme