Evropská komise žádá prověrku starších českých IT projektů

Evropská komise nařídila audit vybraných IT zakázek z posledních let. Podle Hospodářských novin prověří úředníci z ministerstva financí do konce roku šestnáct projektů. Týkají se hlavně počítačových systémů. Auditoři se na pokyn Bruselu zajímají třeba o některé zakázky na ministerstvu vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Velká část projektů spadá do doby, kdy byl ministrem vnitra Ivan Langer. Konkrétně jde o informační systém datových schránek nebo síť takzvaných Czech Pointů.

Pokračovat ale bude i prověrka monitorovacího systému, který má spravovat všechny žádosti o evropské dotace. Celkem kontroloři letos prověří šestnáct počítačových zakázek, které pomohly financovat evropské peníze.

Většina projektů, kterých se audit týká, už je dokončená, takže nehrozí žádné pozastavení financování. Brusel ale může rozhodnout o zpětné finanční korekci, tedy že by se nějaké peníze vrátit musely.

Ivan Langer, bývalý ministr vnitra za ODS | Foto: Khalil Baalbaki

Podle informací Hospodářských novin jsou velmi nervózní na ministerstvu vnitra. Třeba u zmiňovaného projektu datových schránek se už dlouho mluví o tom, že nebyl zadaný zcela podle pravidel. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že provoz schránek, který vnitro zadalo České poště, není hospodárný.

Auditoři ale prověří také některé zakázky Národního archivu, informační systém ministerstva životního prostředí nebo registr osob pod Českým statistickým úřadem.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme