Evropská komise žaluje členské státy EU

Evropská komise dala členské země Evropské unie k soudu. Přesněji řečeno zažalovala Radu unie, která reprezentuje 27 členských zemí, u Evropského soudního dvora v Lucemburku. Důvodem je rozhodnutí Rady zvýšit platy zaměstnancům evropských institucí méně, než kolik stanoví závazná pravidla, která si samy členské země daly. Podle nich měly platy pracovníků orgánů unie stoupnout o necelá čtyři procenta. To také navrhla Evropská komise. Rada členských států se ale rozhodla povolit nárůst jen o polovinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Evropská komise

V padesátileté historii Unie bylo asi 50 případů žalob Evropské komise na Radu členských zemí. Žaloby kvůli porušení pravidel odměňování zaměstnanců evropských institucí řešil soud zatím dvě, a to v letech 1972 a v roce 1981.

V obou případech se jednalo o porážku členských států, soud totiž vyhověl Evropské komisi a zrušil rozhodnutí Rady, protože překročila své pravomoci. Straně, která spor prohraje, nehrozí žádné sankce, Evropský soudní dvůr pouze anuluje původní rozhodnutí a uloží jeho nápravu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák mluvil na Rádiu Česko o žalobě Evropské komise na členské státy EU.

"Evropská komise funguje v Evropské unii jako ochránce dodržování smluv, které mezi sebou státy podepsaly. Jde o to, aby se respektovalo právo, které je jednou dohodnuté. Musí tady být někdo, kdo nereprezentuje zájmy členských států a dohlíží na všechny. Proto také komisaři musí být nadnárodní," říká bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák a dodává:

"Před šesti lety si členské státy dohodly metodu výpočtu valorizace platů zaměstnanců orgánů Unie. Letos měla být valorizace o 3,7 procenta, Rada unie si ovšem pravidla přizpůsobila a navrhla zvýšení pouze o 1,85 procent."

Tento rok dostanou také méně

Podle mluvčí Evropské komise Pii Hansenové byla žaloba povinností výkonného orgánu Evropské unie, požádat soud o vynucení dodržování práva:

"Mluvíme tu o respektování dohodnutých pravidel. To není záležitost, kde se může uplatňovat nějaké politické uvažování."

Platy zaměstnanců evropských institucí se přitom nezdají být nízké. Bez různých příplatků se pohybují od 2500 do 17 tisíc eur měsíčně. To je v přepočtu přibližně 66 až 456 tisíc korun.

"Samozřejmě že nestávkovali a neprotestovali ti zaměstnanci, kteří berou řádově stovky tisíc korun. Spíše ti, co berou tři, čtyři tisíce eur, mají rodiny a bojí se, aby si udrželi stávající životní úroveň. Ceny v Bruselu jsou totiž úplně jiné, než u nás. Jízdné v městské hromadné dopravě například vyjde na 1200 korun měsíčně, chléb stojí v přepočtu padesát korun, pivo v hospodě sto korun," pokračuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

"Navíc platy euroúředníků jsou posuzovány podle předchozího roku, a proto již nyní úředníci vědí, že v roce 2010 budou brát méně. Nechtějí se tedy smířit ze ztrátou z roku 2009."

Pavel Novák, Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme