Evropská komise zastavila vyšetřování nákupu vojenských letadel CASA
Nákup transportních vojenských letadel CASA je pro Evropskou komisi uzavřený případ. Loni Česku hrozilo, že ho komise kvůli letadlům zažaluje u Soudního dvora Evropské unie pro porušení pravidel zadávání veřejných zakázek. Na nákup strojů totiž nebyla vypsaná řádná obchodní soutěž.
Evropská komise se spokojila s ujištěním, že Česko bude napříště používat výjimku z povinnosti vypisovat výběrové řízení na veřejnou zakázku pro armádu striktně podle unijních pravidel.
Ta dovolují oslovit přímo jednoho výrobce bez vypsání obchodní soutěže, ale jen v případech, kde je to nutné z hlediska ochrany bezpečnostních zájmů země.
Česko navíc změnilo svou legislativu a uvedlo ji do souladu se směrnicí o veřejných zakázkách v oblasti obrany. I když Evropská komise řízení proti Česku zastavila, trvá na tom, že se vojenská letadla v roce 2009 měla nakoupit na základě výběrového řízení.
Vzhledem k tomu, že už došlo k dodání strojů, žaloba u Soudního dvora v Lucemburku by už podle Komise zájmy Unie stejně neochránila.
Výhrady Komise trvají
„Žaloba už byla na cestě, ale podařilo se nám vysvětlit, že zavádíme určitá pravidla, která jsou v souladu s evropským právem a principy nabývání vojenského materiálu,“ uvedl náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který pomáhal spor urovnat.
Pokud by Česko případný soud prohrálo, mohlo platit až miliardy korun, uvedl ve Stalo se dnes náměstek ministra obrany Jiří Šedivý
Zároveň prý Česko doložilo, že v takzvané bílé knize obrany zavádí řadu reforem upravujících nákupy armádní techniky. Po skoro 10 měsících jednání Češi Komisi přesvědčili, aby žalobu stáhla. Pokud by Česko případný spor prohrálo, mohlo podle Šedivého platit až miliardy korun.
Stáhnutí žaloby však neznamená, že by Komise byla s průběhem nákupu letadel spokojena a považovala jej za férový. „Výhrady trvají, ale uznali, že došlo k systémové změně, která takový netransparentní nákup v budoucnosti velice zkomplikuje či přímo znemožní,“ vysvětluje Jiří Šedivý.
Komisi prý nezajímalo možné podezření z korupce nebo nepřiměřené ceny, ale pouze o to, nakolik byl nákup v souladu s jejím výkladem evropského práva.
Letadla CASA, která nahradí zastaralé ruské stroje, ale mají technické problémy. Ministerstvo obrany je reklamovalo u výrobce a dodavatele firmy Omnipol. Dalo jim půlroční lhůtu na odstranění vad a pohrozilo, že jinak od smlouvy ustoupí.
Smlouva na nákup čtyř letounů vznikla za vlády Mirka Topolánka, podepsána byla v roce 2009.