Evropská komise zrušila některé ekonomické požadavky na zemědělce. Reaguje tak na protesty

Evropská komise vyhověla zemědělcům a navrhla zrušit některé ekonomické požadavky, které na ně doposud kladla v rámci společné zemědělské politiky. Komise tímto reaguje na protesty konané zejména kvůli nedostatečným výdělkům, byrokracii, rostoucím nákladům i podmínkám při hospodaření. Unijní exekutiva rovněž sdělila, že uvažuje o možném omezení dovozu ruských zemědělských produktů do EU.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest zemědělců ve Španělsku

Komise rovněž navrhuje osvobození zemědělců s méně než deseti hektary půdy | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

„Tyto návrhy mají za cíl snížit zátěž související s kontrolami pro zemědělce v EU a poskytnout jim větší flexibilitu při plnění určitých environmentálních podmínek,“ uvedla Evropská komise ve svém prohlášení. O návrhu bude EK jednat s ministry zemědělství členských zemí koncem měsíce. Podpora zemědělců je ale i jedním z hlavních témat nadcházejícího summitu EU, který se uskuteční v Bruselu příští týden ve čtvrtek a v pátek.

Zemědělci mohou osít i neprodukční plochy, rozhodla vláda. Pěstovat mohou jetel nebo vojtěšku

Číst článek

Společná zemědělská politika zahrnuje soubor „dobrých zemědělských a ekologických podmínek“ neboli takzvaných GAEC, které musí zemědělci splnit, aby získali dotace. Nyní komise navrhla některé z nich upravit. Například GAEC 8 požaduje, aby zemědělci vyčlenili alespoň čtyři procenta své zemědělské půdy stranou pro biologickou rozmanitost. „Zemědělci z EU budou muset na své půdě udržovat stávající krajinné prvky, ale již nebudou povinni věnovat minimální část své orné půdy neproduktivním oblastem, tedy například nechat půdu ladem,“ říká prohlášení Evropské komise.

„Mohou se ale, na dobrovolné bázi, rozhodnout ponechat část své orné půdy neproduktivní – nebo založit nové krajinné prvky (jako jsou živé ploty nebo stromy) – a získat tak další finanční podporu prostřednictvím ekologického režimu, který budou nabízet všechny členské státy ve strategických plánech společné zemědělské politiky,“ dodává text. Plnění podmínek tedy bude dobrovolné. Farmáři, kteří budou postupy dodržovat, získají finanční odměnu.

V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné, varuje klimatolog

Číst článek

Komise rovněž navrhuje osvobození zemědělců s méně než deseti hektary půdy, tedy dvou třetin všech příjemců podpory v rámci společné zemědělské politiky – od kontrol a sankcí.

Obhájci boje proti klimatickým změnám Evropskou komisi za její kroky již dříve kritizovali s tím, že upřednostňuje krátkodobé volební zisky před dlouhodobými přípravami na klimatickou krizi. Kritika je slyšet i z některých ekologických farmářských uskupení, která říkají, že ekologická pravidla nemohou za ekonomické potíže farmářů.

Nové návrhy EK narážejí podle některých expertů i na doporučení vědců, kteří naopak říkají, že se zemědělství musí stát udržitelnějším, aby odolalo změnám klimatu. Podle odborníků je potřeba naléhavě jednat, aby se kontinent vyhnul katastrofám, jako jsou povodně, sucha či vlny veder.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme