Evropská léková agentura schválila vakcínu od Moderny i pro děti od 12 do 17 let

Evropská léková agentura (EMA) schválila proticovidovou vakcínu Spikevax americké firmy Moderna pro mládež od 12 do 17 let. Vakcína už byla schválená starším 18 let. Testy ukázaly, že její účinnost je u této věkové skupiny stejná jako u zbytku dospělých. Používání ještě musí dát zelenou Evropská komise, což se ale považuje za formalitu.

Amsterodam (Aktualizováno: 16:38 23. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od společnosti Moderna | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Účinky vakcíny Spikevax zkoumala Evropská léková agentura na vzorku 3732 dětí mezi 12 a 17 lety.

Ze studie vyvodila závěr, že výhody očkování látkou převyšují možná rizika onemocnění. Zvláště pak u dětí, které mají předpoklady k těžšímu průběhu nemoci. 

Podobné jako u dospělých, i u dětí se mohou objevit vedlejší účinky. Mezi těmi nejčastějšími byla bolest a otok v místě vpichu, únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zvětšené lymfatické uzliny, zimnice, nevolnost, zvracení a horečka.

Vedlejší účinky ovšem podle Evropské lékové agentury byly obvykle mírné nebo středně závažné a zlepšily se během několika dnů po očkování.

EMA has just approved the #COVID19vaccine Spikevax, previously known as COVID-19 Vaccine Moderna, for children aged 12 to 17 in the 🇪🇺.
👉ema.europa.eu/en/news/covid-…

15:09 – 23. 07. 2021

620 1245

Agentura také upozornila, že kvůli nižšímu počtu nezletilých, kteří se do studie zapojili, nemusí být některé velmi vzácné nežádoucí účinky známé. Látka je nicméně podle agentury podobně bezpečná jako u dospělých.

Po schválení Evropské komise se tak Spikevax společnosti Moderna stane teprve druhou vakcínou, kterou mohou být děti nad 12 let očkované. Na konci května Evropská komise povolila očkování zmíněné věkové skupiny vakcínou Pfizer/BioNTech.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme