Evropská patnáctka podpořila vznik Palestiny

Evropská unie podpořila vznik palestinského státu a postavila se za samosprávu Jásira Arafata. To je výsledek jednání ministrů zahraničí evropské patnáctky ve španělském Cáceresu. Šéfové diplomacií členských států EU zároveň podrobili kritice Spojené státy za jejich politiku na Blízkém východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Javier Solana | Foto: ČTK/AP

Evropská unie uvádí, že jedinou cestou k ukončení násilí v Izraeli je politické jednání, na jehož konci bude vytvoření palestinského státu. "Náš názor je jasný: unie podporuje vznik palestinského státu, Palestinci na něj mají právo", řekl španělský ministr zahraničí Josep Piqué. Unie v Cáceresu odmítla názor Spojených států, že mír rovná se bezpečnost Izraele. "Zajištění bezpečnosti židovského státu je pouze část problému; existují ale také politické a ekonomické otázky, které se pouhou obranou proti násilí nedají vyřešit", uvedl šéf zahraniční politiky Unie Javier Solana. Patnáctka podle něj do 18. února vypracuje strategii pro Blízký východ, která vezme všechny tyto otázky v úvahu.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme