Evropská politika soudržnosti pomáhá nejchudším regionům

Evropská komise vydává už pátou kohezní zprávu, která informuje o evropské politice soudržnosti, monitoruje rozdíly mezi regiony a také obsahuje náčrty toho, co by měla EU řešit v příštích letech a desetiletích. Komise předkládá zprávu každé tři roky Evropskému parlamentu, Radě, Hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů. Jedná se o zprávu o pokroku dosaženém při upevňování hospodářské a sociální soudržnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

„Zpráva dokazuje, že evropská politika soudržnosti významným podílem přispěla k růstu prosperity uvnitř EU a zmenšila hospodářské a sociální rozdíly mezi jednotlivými regiony. V nejchudších regionech EU byl HDP na hlavu například o deset procent vyšší, díky fondům soudržnosti,“ říká Lucie Žáčková z Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

O 5. kohezní zprávě EU mluvila na Rádiu Česko Lucie Žáčková z Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise

Podle Žáčkové se nejchudších regionů samozřejmě dotkla ekonomická krize, proto je nejbližším úkolem EU vyřešit, jak těmto regionům pomoci, aby se zvýšila jejich konkurenceschopnost na globálním trhu.

„Pozitivní vliv fondů soudržnosti je vidět i v České republice, která z nich čerpala v letech 200 až 2006, a to například na dopravní infrastruktuře. Díky fondům má dnes například přes 100 tisíc občanů České republiky lepší přístup k čističkám odpadních vod,“ uvádí Žáčková.

pir, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme