Evropská populace stárne a nestačí se přirozeně obnovovat

Obyvatelé Evropské unie žijí déle než před 10 lety. Evropa stárne a nestačí obnovovat svou populaci vlastními silami. Růst počtu obyvatel Unie zajišťují hlavně přistěhovalci. To se dá vyčíst z nové zprávy o demografickém vývoji, který vydal Evropský statistický úřad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Aby počet obyvatel rostl a nesnižoval se, je podle statistiků potřeba, aby rodina měla statisticky 2,1 dítěte, tedy nejlépe tři děti. Toto kritérium podle zprávy splňuje pouze Irsko, kde se průměrné ženě narodí 2,7 dítěte. Dalším státem, který kritérium skoro splňuje je potom Francie. Tam má průměrná rodina dvě děti. Nejnižší porodnost je potom v Maďarsku, Portugalsku a Německu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O demografickém vývoji v Evropské unii mluvil na Rádiu Česko bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

I přesto se demografický vývoj EU zlepšuje. Před šesti lety se v Evropě průměrné ženě narodilo 1,47 dítěte, dnes už to je 1,6 dítěte. Porodnost navíc stoupá i v Česku.

Evropané navíc stárnou. Nejdéle se dožívají lidé ve Španělsku, Francii, Itálii a na Kypru. Ženy se v těchto státech dožívají 83 až 85 let a muži 78 až 79 let. Češi žijí přibližně o 4 roky kratší život, tedy 80 let u žen a 74 let u mužů. U mužů jsme tak o dva roky pod evropským průměrem.

I přes tyto negativní trendy počet obyvatel Evropské unie roste. Hlavní podíl na tom mají přistěhovalci.

Pavel Novák, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme