Špatně jste Vrbětice zkoordinovali, měla vyčíst Merkelová Česku. ‚Není to pravda,‘ brání se Babiš

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie v pondělí v Bruselu o vyhošťování ruských diplomatů jednat nebudou. Před odletem na summit to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chce, aby Evropská rada útok ve Vrběticích odsoudila. Odmítl informace bruselského webu Politico, podle kterého německá kancléřka Angela Merkelová nedávno Babišovi vytkla, že Praha před vypovězením pracovníků ruské ambasády nekoordinovala svou akci s unijními spojenci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš odmítl informace bruselského webu Politico, podle kterého mu německá kancléřka Angela Merkelová nedávno vytkla, že Praha před vypovězením pracovníků ruské ambasády nekoordinovala svou akci s unijními spojenci | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

„Chceme jasně, aby Evropská rada útok odsoudila, a určitě nebudeme jednat o vyhošťování, protože o tom jsme mluvili a zkrátka došlo k jiným případům, kde nedošlo k vyhošťování. Takže to určitě není dneska na stole,“ řekl Babiš.

Česko v reakci na zjištění tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo v polovině letošního dubna 18 pracovníků ruské ambasády. Teprve poté začala česká vláda prezentovat svou žádost o koordinované vyhoštění dalším unijním spojencům.

Bulharští novináři kvůli Vrběticím nově zpochybnili vyšetřování výbuchu muničního skladu v roce 2012

Číst článek

Podle diplomatického zdroje se v unijních kruzích o žádné podobně viditelné akci na podporu Česka nejedná. Mimo jiné proto, že česká žádost nebyla správně načasována.

Merkelová podle webu Politico před dvěma týdny na neformálním summitu v Portu Babišovi vyčetla, že měl českou akci napřed koordinovat s ostatními zeměmi EU. Připomněla mu podobnou britskou žádost po otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury v roce 2018, kterou Londýn se spojenci sladil.

Tehdy vyhostily diplomaty na tři desítky států včetně většiny unijních zemí. Na českou akci zareagovalo Slovensko, pobaltské země a Bulharsko.

Dvoudenní summit

Babiš označil informace za nepravdivé. Merkelová jej podle něj v Portu informovala o případu loňské vraždy Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína, kterou si podle německého nejvyššího státního zastupitelství objednala Moskva.

EU další ruské diplomaty nevyhostí. ‚Nechceme zvyšovat napětí, za Českem ale stojíme,‘ řekl Borrell

Číst článek

„Porovnávat reakci Evropy na případ Skripal, kdy časová prodleva mezi útokem agentů GRU na Skripala a mimořádnou Evropskou radou byl tři týdny, je neporovnatelné s případem Vrbětice. To, že dneska na stole jsou nějaké návrhy závěrů, je sice pravda, ale ty závěry se potom tvoří v rámci jednání,“ dodal Babiš.

Debata o Rusku bude zásadní součástí programu dvoudenního mimořádného summitu, který začíná v Bruselu. Šéfové unijních států by se měli shodnout na vyjádření solidarity vůči zemím dotčeným agresivním jednáním Ruska.

Podle diplomatů je hlavním důvodem tohoto prohlášení dopad vrbětického výbuchu, Česko však zřejmě v závěrech summitu doslova zmíněno nebude. Solidarita se totiž týká i řady dalších zemí jako Bulharska nebo Řecka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme