Evropská sonda nalezla na Marsu vodu

Na Marsu je voda. Evropská sonda Mars Express v pátek přítomnost vody na povrchu rudé planety definitivně potvrdila - na jejím jižním pólu identifikovala vodní led. Vědci tak získali vůbec první přímé doklady o jeho existenci na Marsu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povrch Marsu | Foto: EPA

"Kde není voda, těžko mohl život vznikat, kde byla voda a eventuálně je voda, život mohl vznikat a možná že třeba přetrval v nějaké velmi primitivní formě až do nedávné doby," říká šéf pražského planetária Marcel Grün. I když vylučuje, že bychom dnes mohli na Marsu trefit třeba na Marťany.

Přítomnost vody na Marsu rozveselila široké vědecké kruhy. Dosavadní čtyřicetileté výzkumy rudé planety totiž přinesly jen nepřesvědčivé důkazy, že se na Marsu kdysi voda vyskytovala.

Ředitel Evropské vesmírné agentury David Southwood tvrdí, že dnešní objev je teprve začátek. "Mnohem víc zjistíme v příštích dvou letech. Zatím jsme poodhalili jen cípek toho, co nás teprve čeká."

Astrofyzik Jiří Grygar se v radostných reakcích na potvrzení existence vodního ledu poněkud mírní. Tvrdí, že nejde o nic převratného. Už dávno prý není pochybnost o tom, že polární čepičky na Marsu jsou z vodního ledu i zmrzlého oxidu uhličitého. Přesto Grygar informaci sondy Mars Express jako potvrzení staré známé skutečnosti vítá.

Voda ve své tekuté formě je jednou z nezbytných podmínek pro vznik života, který na rudé planetě kromě lodi Evropské vesmírné agentury teď hledá i americký pojízdný robot Spirit.

Spirit, který od středy zřejmě kvůli technické závadě nekomunikoval se Zemí, dnes nejdříve na 10 a pak na 20 minut obnovil spojení. Z dosud neznámých důvodů se ale vnitřní počítač robota zasekává a musí se opakovaně restartovat. Jeho stav je údajně kritický a odstranění závady může podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír trvat týdny.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme