Žádné pozvánky na akce. Evropská strana liberálů odsoudila účast Babiše na Orbánově konferenci

Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), jejíž součástí je i hnutí ANO, odsoudila účast předsedy hnutí Andreje Babiše na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. ALDE v nedělním prohlášení uvedla, že na základě rozhodnutí svého kongresu prověří věrnost hnutí ANO a jejího vedení liberálním hodnotám a poslání ALDE a zatím nebude Babiše zvát na své akce.

Stockholm/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Babiš byl na počátku měsíce jedním z řečníků konference národoveckých konzervativců, jejímž hostitelem byl kontroverzní maďarský premiér Viktor Orbán. To se nelíbí evropským liberálům, kteří účast Babiše na akci odsoudili.

Babiš na konferenci národovců. Lákali na něj jako na ‚konzervativního lídra‘, proti tomu se ale vymezil

Číst článek

„Názory obecně vyjadřované na akcích CPAC žádným způsobem nereflektují základní hodnoty strany ALDE a jejích členů,“ upozornila aliance. Poslanci jejích členských stran v Evropském parlamentu zasedají v liberální frakci Obnova Evropy.

„CPAC má jako své hlavní poslání podrývat přesně ta práva a svobody jednotlivců, která jsou ústřední a definující pro stranu ALDE. Jakákoli forma vztahu proto hrozí tím, že CPAC propůjčí zbytečně velkou legitimitu a vyvolává vážné otázky ohledně hodnot,“ uvedla ALDE.

Evropská strana se proto okamžitě bude věnovat hnutí ANO a jejímu vedení, aby vyhodnotila, do jaké míry české hnutí stojí za ústředními liberálními hodnotami a posláním ALDE. Její ústředí pak doporučí případné kroky a do té doby nebude zvát Babiše na akce strany.

Babiš na budapešťské konferenci ostře kritizoval Evropskou unii, „byrokraty v Bruselu,“ i takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Tato dohoda podle něj „zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme