‚Velmi dobrá očkovací látka.‘ Přesto s AstraZenecou zatím Evropská unie neprodloužila kontrakt

Evropská unie zatím neprodloužila kontrakt na dodávky vakcín proti covidu-19 od britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca, který skončí v červnu. Uvedl to eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropská komise před dvěma týdny firmu AstraZeneca zažalovala za nedodržení kontraktu. Firma podle komise nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti nemoci covid-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou a britskou farmaceutickou společností AstraZeneca | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Neobnovili jsme tento kontrakt pro období po červnu. Uvidíme, co se bude dít,“ řekl Breton francouzské rozhlasové stanici France Inter. Ke kvalitě vakcíny od AstraZenecy se nicméně vyjádřil pozitivně, je to podle něj „velmi dobrá očkovací látka“.

Evropská komise schválila nákup 1,8 miliardy vakcín od firem Pfizer/BioNTech

Číst článek

Problémy s dodávkami preparátu od AstraZenecy byly od začátku roku hlavní příčinou pomalého rozjezdu očkování v zemích Evropské unie.

Firma v prvním čtvrtletí dodala státům zhruba 30 milionů dávek, slíbila ovšem téměř čtyřikrát tolik. Od dubna do června pak plánuje doručit 70 milionů místo očekávaných 180 milionů.

V sobotu Evropská komise schválila smlouvu na nákup až 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19, kterou společně vyvinuly firmy Pfizer a BioNTech.

Breton upozornil, že náklady na novou objednávku by mohly být o něco vyšší než při nákupu dřívější verze vakcíny.

Zvýšení cen u druhé generace vakcín lze podle něj ospravedlnit dodatečnými náklady na výzkum a potenciálními úpravami výrobních linek, napsala agentura Reuters.

Francouzský a senegalský podnikatel a politik Thierry Breton, který působí jako evropský komisař pro vnitřní trh od roku 2019 | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme