Velvyslanci unijních zemí se shodli na jedenáctém balíku sankcí proti Rusku, zamezí obcházení postihů

Velvyslanci zemí Evropské unie se ve středu shodli na jedenáctém balíku sankcí proti Rusku, který má dále omezit jeho možnosti pokračovat v agresi vůči Ukrajině. Oznámilo to švédské předsednictví Rady Evropské unie. Nová sada, o které sedmadvacítka zemí vyjednávala více než šest týdnů, obsahuje zejména opatření proti obcházení dosavadních postihů. Aby vstoupila v platnost, musí ji formálně schválit členské země.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie, Brusel (ilustrační foto)

Pokud členské země opatření schválí, půjde o jedenáctý unijní balík sankcí (ilustrační foto) | Foto: Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Evropský blok zavedl od loňského začátku ruské invaze bezprecedentní sankce vůči ruskému hospodářství, omezil vývoz vojensky využitelných technologií, dovoz ropy či styk s bankami. Některé sankce však režim prezidenta Vladimira Putina prostřednictvím jiných zemí a zahraničních firem obchází. Dohodnutá sada proto vedle více než stovky dalších jmen ruských činitelů a firem obsahuje hlavně nástroje, které mají toto porušování sankcí znemožnit.

Obcházení protiruských sankcí má být v Evropské unii trestné. Shodli se na tom ministři spravedlnosti

Číst článek

„Zasadí další ránu Putinovu válečnému stroji přitvrzením exportních omezení a zacílením na subjekty podporující Kreml,“ přivítala dohodu velvyslanců předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Členské státy by měly dohodu formálně potvrdit ještě tento týden.

Evropská unie se snaží koordinovat přijímání protiruských sankcí se Spojenými státy a Británií. Zatímco Washington a Londýn oznámily schválení nové sady postihů již před více než měsícem, sedmadvacítka dohodu opakovaně odkládala.

Unijní země vedly dlouhou debatu zejména o možné odvetě ze strany Číny či jiných zemí, pokud se sankce vztáhnou na jejich firmy. Sankční balíček, který je až do konečného schválení neveřejný, podle diplomatických zdrojů zahrnuje trojici čínských firem.

Zmrazený ruský majetek na obnovu Ukrajiny využít nelze. V Česku na to chybí zákon

Číst článek

Nová opatření umožní také v krajním případě omezit vývoz zboží využitelného pro vojenské účely do třetích zemí, které zjevně pomáhají Rusku sankce obcházet. Unijní činitelé hovoří v této souvislosti například o postsovětských státech, jako je Kazachstán, některých zemích Perského zálivu či o Číně. Případným restrikcím ale bude předcházet důkladná analýza situace a opakované varování, aby země přestala Rusku v obcházení sankcí pomáhat.

Dalším dohodnutým nástrojem je možnost omezit tranzit vojensky využitelných technologií přes Rusko. Týkat se má zboží, které Evropská unie prodává zejména do některých postsovětských zemí, ale během přepravy zůstane v Rusku.

Unie v rámci nové sady také rozšířila sankční seznam lidí a subjektů, kterým kvůli invazi na Ukrajinu zmrazila majetek a zakázala cesty na své území. Podle diplomatů na něj přibyde 71 činitelů a 33 firem či institucí. Část z nich je podle unie odpovědná za násilné deportace ukrajinských dětí do Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme