Evropská unie rozšiřuje sankce proti běloruskému režimu. Restrikce dopadnou i na rektory univerzit

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti běloruskému režimu. Novinářům to v Lucemburku řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek z ČSSD. Postihy zaměřené na několik konkrétních odvětví běloruské ekonomiky by měly citelně zasáhnout autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Zástupci unijních vlád potvrdili přidání osmi desítek činitelů a skupiny subjektů na dosavadní sankční seznam.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Foto: Nikolai Petrov, BelTA | Zdroj: Reuters

Evropská unie podle Kulhánka kromě toho nabízí Bělorusku hospodářskou pomoc, která je však podmíněna tím, že režim zanechá represí vůči opozici a umožní vypsání demokratických voleb.

Rakousko přestalo blokovat přísnější ekonomické sankce vůči Bělorusku. Ještě musí projít schválením

Číst článek

Evropský blok přichází s dosud nejcitelnějšími postihy vůči Bělorusku v reakci na květnové vynucené přistání civilního letu, po němž běloruské úřady uvěznily opozičního novináře Ramana Prataseviče, který byl na palubě, a jeho přítelkyni.

Podle Kulhánka se sankce dotknou bankovnictví, produkce ropy a plynu či zbrojního průmyslu. „Opravdu to budou velmi robustní sankce, které běloruský režim rozhodně pocítí,“ prohlásil po jednání Kulhánek.

Omezení se má týkat rovněž uhličitanu draselného neboli potaše, který se používá v průmyslu či k výrobě hnojiv a jehož je Bělorusko druhým největším světovým vývozcem.

Po pondělní politické shodě musí EU sankce technicky připravit, což podle ministra může trvat několik týdnů. Některé státy, jako například Rakousko, s ohledem na své ekonomické zájmy zprvu s podporou navrhovaných sankcí váhaly, avšak nakonec je země podpořily jednomyslně.

"EU musí vyslat signál Lukašenkovu režimu, že autoritářské tendence a to, co běloruský režim nyní dělá, je naprosto nepřípustné,“ uvedl v Lucemburku šéf české diplomacie @Jakub Kulhanek (ČSSD).

13:54 – 21. 06. 2021

5

„Jsme v situaci, kdy jako EU musíme reagovat na bezprecedentní chování běloruského režimu,“ komentoval to Kulhánek s odkazem na vynucené přistání letu označované řadou unijních lídrů včetně českého premiéra Andreje Babiše za státní terorismus.

‚Neničte jí osud.’ Otec partnerky zadrženého Prataseviče prosí Lukašenka o milost pro dceru

Číst článek

Ministři v pondělí také posvětili zákaz vstupu do EU a zmrazení majetku na jejím území pro osm desítek činitelů, mezi nimiž je například běloruský ministr obrany či rektoři univerzit, které perzekvují studenty za účast na protirežimních demonstracích.

Stejné postihy se týkají i osmi subjektů včetně institutu civilního leteckého provozu. Unie začala podobné postihy zavádět po loňských zmanipulovaných volbách a na sankční seznam postupně zařadila desítky lidí včetně samotného Lukašenka.

S ministry pracovně posnídala jedna z vůdkyň běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která podle Kulhánka vyzvala unijní státy k co nejráznějším sankcím.

Sedmadvacítka přitom zároveň připravuje hospodářskou podporu ve výši až tří miliard eur (76 miliard korun), která má být vázána na demokratické změny v zemi. K nim však Lukašenko zatím nejeví zcela žádnou vůli a mezi diplomaty panují obavy, že se izolovaný běloruský vůdce může dostat zcela do područí ruského prezidenta Vladimira Putina, který Lukašenkův režim finančně podporuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme