Ministři zemí Evropské unie podpořili dohodu o brexitu. Neshodli se ale na termínu ukončení přechodného období

Státy Evropské unie podpořily dohodu o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Unijní ministři se ale neshodli, jak dlouho může Velké Británie zůstat součástí vnitřního trhu. Dohoda o brexitu počítá s možností jednoho prodloužení přechodného období, která má skončit v roce 2020.

Brusel (Aktualizováno: 13:15 19. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři EU odsouhlasili dohodu o brexitu. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Spořádaný britský odchod z Evropské unie na základě britskou vládou odsouhlaseného návrhu smlouvy o vystoupení bude podle šéfa unijního vyjednávacího týmu Michela Barniera základem pro vznik ambiciózního a strategického partnerství mezi EU27 a Británií stojící mimo evropský blok.

Barnier to řekl novinářům poté, co zástupce vlád 27 států unie seznámil s posledním vývojem brexitových rozhovorů.

Předložený plán brexitu nemá alternativu, tvrdí britská premiérka

Číst článek

Země unie podporují text smlouvy, na které se na pracovní úrovni shodli před týdnem vyjednavači obou stran. Politicky by ji měli v neděli na summitu odsouhlasit šéfové států a vlád EU27.

‚Rozchody nejsou jednoduché‘

Podle rakouského ministra pro EU Gernota Blümela je skoro šestisetstránkový dokument spravedlivý kompromis. Barnier doplnil, že podpora ze strany 27 států ho těší. S navrženým textem rozvodové dohody už minulou středu souhlasila britská vláda. Premiérku Theresu Mayovou ale nyní čeká zásadní test, když bude muset dokument prosadit ve skeptickém britském parlamentu.

Novým ministrem pro brexit se stal Stephen Barclay. Jednání s unií ale povede sama Mayová

Číst článek

„Rozchody nikdy nejsou jednoduché,“ uvedl ministr Gernot Blümel z předsedajícího Rakouska. Nejlepší je podle něj rozloučit se přátelsky a budovat těsné partnerství.

Návrh politické deklarace v neděli v Bruselu potvrdí šéfové vlád států EU. Veškeré úsilí diplomatů podle hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera směřuje k zajištění poklidného brexitu. Nastal rozhodující okamžik, uvedl Barnier a zopakoval, že vyjednaná dohoda je spravedlivá pro obě strany.

Brexit a Česko

Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické deklarace o budoucích vztazích důležité, aby po roce 2020 nebyl narušen vzájemný obchod s Británií.

Novinářům to v pondělí řekl český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař před mimořádným jednání Rady pro všeobecné záležitosti, která se v Bruselu zabývá přípravou nedělního mimořádného unijního summitu k brexitu.

vid, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme