Soud Evropské unie začal řešit otázku, zda může Velká Británie sama odvolat brexit

Evropský soud se v Lucemburku začal zabývat otázkou, zda Británie může jednostranně zrušit své rozhodnutí odejít k 29. březnu příštího roku z Evropské unie. Na slyšení před soudem v úterý strany sporu vysvětlovaly své pohledy na otázku, která by teoreticky mohla mít pro dění kolem brexitu velký význam. Soud se věc snaží projednat urychleně, přesto nejspíš rozhodnutí přijde až za několik měsíců.

Tento článek je více než rok starý.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Na unijní soudní instanci se s žádostí o objasnění otázky obrátil soud ve skotském Edinburghu, který řeší žalobu skupiny protibrexitových skotských politiků vůči britskému ministru pro brexit.

Mayová vyjednávala dobře a dojednala, co mohla. Teď je to na britských poslancích, tvrdí Luděk Niedermayer

Číst článek

Podle jejich názoru Británie své rozhodnutí odejít z evropského bloku může sama dobrovolně odvolat stejně jako se sama dobrovolně k odchodu rozhodla. Skotský soud požádal Soudní dvůr Evropskou unii o objasnění, zda tomu tak je, a pokud ano, jaké podmínky musí být splněny.

Podle názoru britské vlády by soud Evropské unie tuto hypotetickou věc vůbec řešit neměl, protože Británie zájem odvolávat své rozhodnutí o brexitu nemá, a tak bude jeho názor nadbytečný. Premiérka Theresa Mayová mnohokrát veřejně zdůraznila, že druhé referendum o brexitu nebude.

Článek 50

Unijní instituce, tedy Rada Evropské unie a Evropská komise, míní, že článek 50 lisabonské smlouvy, kterým se brexit řídí, by Británii ani v případě jejího zájmu jednostranné odvolání odchodu neumožnil.

Dohodu o brexitu bude řešit britský parlament pět dní. Hlasování přijde na řadu 11. prosince

Číst článek

Podle britských médií jsou unijní právníci přesvědčeni, že pokud by si členský stát svůj odchod rozmyslel, musel by získat jednomyslnou podporu všech ostatních zemí.

„Dnes je to jen slyšení. Účastníme se ho, ale rozhodnutí přijde až později,“ podotkl mluvčí komise Margaritis Schinas.

První pohled ze strany soudu na spor nabídne generální advokát Campos Sánchez-Bordona, pravděpodobně někdy v příštích týdnech. Jeho právní názor ale bude jen doporučením, kterým se soud při svém rozhodování může, ale také nemusí řídit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme