Evropská unie bude jednat o financování rozšíření

Nejvyšší představitelé Evropské unie se dnes scházejí v Bruselu. Jejich schůzka by měla pomoci odblokovat jednání o finančních otázkách rozšíření Unie. Názory na to, kolik peněz by měly dostat nové členské země, se ale velmi různí, a tak není jisté, zda summit bude úspěšný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Vstupní jednání o finančních otázkách je zablokované, protože Unie se hádá o samotný princip společného rozpočtu. Bohaté země s malým agrárním sektorem nechtějí platit ještě větší dotace farmářům, až se Unie rozšíří. "Rozpočet Unie nejde natahovat donekonečna, je nutné redukovat dotace," uvedla nizozemská vláda, kterou podporuje Německo a Velká Británie. Francie naproti tomu chce zachovat současný model, protože jinak jí hrozí masové protesty silného zemědělského sektoru.

Jak řekl Radiožurnálu náš velvyslanec při Evropské unii Libor Sečka, optimálním výsledkem schůzky by byla vnitřní shoda právě ve sporných bodech důležitých pro rozšíření. "Pokud by Evropská unie dokázala překonat své vnitřní rozpory a nalezla společný jazyk v otázkách dalšího financování některých politik Evropské unie, a tím umožnila dokončení jednání s Českou republikou a ostatními kandidátskými státy. Těch prolémů je zatím celá řada. extisuje zde skupina států, které nechtějí dalším přistoupením nových států zvyšovat náklady na společnou zemědělskou politiku a reformu společné zemědělské politiky kladou jako podmínku pro nalezení spoelčné pozice pro jednání s kandidátskými státy."

Musíme mimo jiné také počítat s negativním výsledkem. "Já si myslím, že zatím by se nestalo nic tak hrozného. Evropská unie by spustila další mechanismus horečnatých vyjednávání mezi členskými státy. Podle výsledků summitu v Seville má společnou pozici najít během listopadu. To znamená, že ještě stále je tu čas pro nalezení společného řešení."

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme