Evropská unie bude jednat s Izraelem

Naprostá neshoda přetrvává mezi Evropskou unií a Izraelem ohledně osoby palestinského lídra Jásira Arafata. Patnáctka ho považuje stále za představitele Palestinců, se kterým hodlá udržovat kontakty. Naopak Izrael bere Arafata jako nepřijatelnou osobu. Obě strany tyto své pozice stvrdily včera po jednáních ministrů zahraničí v Bruselu. Izrael nicméně poněkud zmírňuje svůj bojkot zahraničních činitelů, kteří se s Arafatem setkávají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo Evropské unie

logo Evropské unie

Terorista, který nemůže být partnerem pro mír - tak vidí Arafata Izrael. "Arafat je klíčová překážka mírového procesu. Dokud tam bude, nečekáme žádný skutečný pokrok směrem k opravdovému míru," řekl včera večer v Bruselu izraelský ministr zahraničí Silvan Šalom. Jeho země proto bojkotuje ty zahraniční představitele, kteří udržují s palestinským lídrem kontakty. To se v poslední době projevilo například na nevlídném zacházení se zmocněncem Evropské unie pro Blízký východ Marcem Ottem a stejný problém má i vysoký představitel unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Také s ním se izraelští politici odmítají bavit, protože se nedávno s Arafatem sešel. Právě tento bojkot přitom v poslední době přispívá ke zhoršování vztahů mezi Evropskou unií a Izraelem.

Izraelský ministr Šalom včera podle očekávání slíbil, že Izrael svůj postoj poněkud změkčí. S Ottem se prý budou jeho představitelé setkávat. "S Ottem se budeme stýkat, protože přijíždí pravidelně a není to politická figura," vysvětlil Šalom. To samé ale neplatí o Solanovi - o něm se v této souvislosti šéf izraelské diplomacie nezmínil. Solana na to reagoval konstatováním, že podle něj je Otte zmocněnec unie a velvyslanec, tedy zajisté také politický představitel. "Nechceme nic komplikovat, chceme naopak přispívat k řešení. V této věci se jasně neshodujeme, doufáme však, že v budoucnosti nějaké politické řešení najdeme," řekl Solana.

Jakékoli blokování komunikace odmítl včera český ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Za Evropskou unii jednají lidé s mandátem; ten mandát má také Javier Solana, takže náš postoj je, že Solana je ten, kdo mluví jménem EU. Chceme, aby byl takto vnímán na izraelské i palestinské straně - určitě by to velmi pomohlo," řekl Svoboda.

Pokud jde o situaci na Blízkém východě, ministři se včera opět v Bruselu shodli na známých stanoviscích - Izraeli vyčetli výstavbu bezpečnostní zdi a vyčinili mu také za pokračující výstavbu židovských osad na palestinské půdě. Opačnou stranu pak kritizovali za pokračující teroristické atentáty.

Svoboda má přitom pocit, že se stále jen mluví o stavu věcí a nic se neřeší. Jak řekl Radiožurnálu, všechny strany musí udělat vstřícné kroky. "Nemůžeme pouze popisovat a stěžovat si na to, že to je zablokováno a že se nepohneme místa."

Dnes naváže na včerejší rozhovory schůze asociačního výboru EU-Izrael. O Blízkém východě se bude mluvit také při dnešním společném neformálním obědě ministrů zahraničí Evropské unie s jejich americkým protějškem Colinem Powellem. Mezitím jedná izraelský premiér Ariel Šaron ve stávající předsednické zemi EU - Itálii. Ta přitom patří mezi největší spojence Izraele. Schůzka se odehraje krátce po sobotních atentátech na synagogy v Istanbulu a nedlouho po té, co přispěl k rozčeření emocí průzkum Eurobarometr, který ukázal, že obyvatelé Evropské unie považují Izrael za největší hrozbu pro světový mír. Mluvit se tedy bude mimo jiné také o obavách Izraele z rostoucího antisemitismu.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme