Evropská unie by měla prodloužit sankce proti Rusku, požadují europoslanci

Europoslanci vyzývají Evropskou unii, aby prodloužila sankce vůči Rusku. Situace na Ukrajině se podle Evropského parlamentu nelepší. V posledních dnech zemřelo při bojích na východě země nejméně 12 civilistů. Některá opatření vůči Kremlu vyprší už na jaře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Takzvané cílené sankce platí pouze jeden rok. Podle europoslance Jana Zahradila za ODS pro něj možnost, že by je Evropská unie neprodloužila, vůbec nepřichází v úvahu.

„Je zapotřebí skutečně dosáhnout nějakého viditelného kroku ze strany Ruska, které bude znamenat ukončení jeho angažmá na Ukrajině,“ prohlásil Zahradil.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českými europoslanci mluvila kvůli sankcím proti Rusku redaktorka Pavlína Nečásková

Další věc, která je podle něj důležitá, je jednoznačné snížení energetické závislosti Evropy na dodávkách fosilních paliv z Ruska. „Tedy intenzivnější spolupráce se zeměmi Středomoří, se zeměmi v zakavkazském regionu, se zeměmi ve střední Asii tak, aby skutečně Rusko nebylo většinovým dodavatelem těchto surovin do Evropy,“ doplnil Zahradil.

Dosavadní opatření proti Moskvě ale podle Jaromíra Štětiny z TOP 09 v současné situaci nestačí. Sankce by uvalil na všechny poslance horní komory ruského parlamentu, kteří intervenci na Ukrajině schválili. Štětina také dlouhodobě prosazuje, aby Evropská unie dodávala Kyjevu zbraně.

„Myslím si, že ekonomické sankce fungují dostatečně, ale jak je vidět, ještě to nedokázalo zastavit válku. A válka se dá zastavit většinou tím, že válku někdo vyhraje. Pokud Ukrajině nepomůžeme vojensky, to neznamená přítomností vojáků, ale například materiálně, výzbrojí, municí, tak ta válka bude nekonečná,“ dodal Štětina.

Někteří vyzývají k dialogu

Europoslanec ČSSD Jan Keller ale namítá, že ostrý přístup vůči Rusku nemůže přinést výsledky. Jediná cesta je podle něj dialog.

„Sankce zatím neměly žádný účinek, z logického hlediska mi připadají docela nesmyslné, protože je možné, že poškodí ekonomiku Ruska, ale to vůbec neznamená, že povedou Rusy k jednacímu stolu.“

O tom, jestli Evropská unie skutečně zpřísní nebo alespoň prodlouží opatření, které zatím vůči Rusku přijala, budou rozhodovat lídři evropských států na březnovém summitu.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme