Evropská unie by mohla zavést jednotné standardy ve věznicích

Jednotné minimální standardy ve věznicích navrhuje zavést švédské předsednictví Evropské unie. V takzvaném Stockholmském programu nabízí k projednání možnost harmonizace pravidel vězeňství, aby se srovnaly podmínky v nápravných ústavech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení - ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

To by pak umožnilo jednodušší předávání trestních případů obžalovaných i odsouzených mezi členskými zeměmi. O Stockholmském programu dnes budou jednat ministři spravedlnosti Unie.

Česku se příliš nezamlouvá sjednocení podmínek zadržovací vazby lidí podezřelých ze spáchání trestného činu. Stockholmský program navrhuje, aby si země předávaly nejlepší zkušenosti s uplatňováním práva vazby obviněného.

Myšlenka ale naráží na značně různorodé právní úpravy v trestním právu jednotlivých zemí. Možnost zavedení společných minimálních standardů ve věznicích vítají země, ve kterých je ve vazbě nebo ve vězení mnoho cizinců.

Kdyby Unie přijala společné standardy, bylo by možné zadržované lidi přemístit do země jejich původu. Dnes to ale v mnoha případech nejde, protože se obvinění nebo odsouzení odvolávají na horší podmínky ve věznicích, kam by je stát, který je odsoudil vydal.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme