Evropská unie chce budovat těsnější vztahy s Ukrajinou
Gruzínská krize přiměla Evropskou unii k většímu zájmu o východní sousedy. Dnešní ukrajinsko - unijní summit ve francouzské metropoli dostal díky tomu větší význam. Brusel zajímá také současná vnitřní nestabilita na Ukrajině.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a předseda Evropské komise José Barroso budou s ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem a šéfem ukrajinské diplomacie jednat o situaci v jejich regionu po gruzínsko- ruském konfliktu. Ukrajina se obává toho, že etničtí Rusové na Krymu dostávají ruské pasy.
Od schůzky se ale nečeká, že se na ní ukrajinský prezident Juščenko dočká jednoznačné pozvánky do Evropské unie. Členové sedmadvacítky totiž nejsou v přístupu ke Kyjevu úplně jednotní. Na jedné straně Polsko, pobaltské státy, Švédsko a také Česko jsou pro rychlejší sbližování Ukrajiny s EU, především Německo a státy Beneluxu zastávají opačný názor.
Mluvit se bude i o vnitropolitické situaci na Ukrajině potom, co z vlády Julie Tymošenkové odešla proprezidentská strana Naše Ukrajina - Národní sebeobrana. Evropská unie považuje vnitřní stabilitu Ukrajiny za nutný předpoklad k dalšímu provádění politických a hospodářských reforem.
Výsledky předcházející schůzky francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, kterou měl s hlavou Ruska Dmitrijem Medvěděvem, hodnotí nejednoznačně polští politici a politologové. Jedni hovoří o mírném úspěchu, jiní o porážce evropské politiky.
"Rusové pochopili, že jim Evropská unie neublíží a budou dál rozkládat její jednotu", domnívá se politolog Andrzej Maciejewski. Předpokládá, že Rusko ani tentokrát nesplní své sliby a bude dál Evropany vodit za nos.
Premiér Donald Tusk je ale mírným optimistou: "Po určitém čase uvidíme, jestli Moskva dohody respektuje. Evropská unie je připravena podniknout určité kroky. Rusko ví, že nemůže přehlížet tak důležitého partnera jakým je Unie," řekl polský premiér.