Evropská unie chce účinněji bojovat s drogami

2 miliony lidí se v zemích Evropské unie potýkají s problémem narkomanie. Ročně zemře na předávkování 7 a půl tisíce obyvatel členských států. Říká to zpráva Evropského monitorovacího střediska pro drogy. Evropská komise proto dnes představila akční plán boje s drogovými závislostmi na příští 4 roky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy

drogy | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Důraz chce klást nejen na potírání distribuce drog, ale také na prevenci a větší informovanost veřejnosti, jaké negativní dopady ve společnosti užívání drog má.

Jedním z hlavních bodů akčního plánu Evropské komise je snížení poptávky po drogách mezi Evropany. Zatímco spotřeba heroinu, konopí nebo syntetických drog v Evropě stagnuje nebo i klesá, roste počet těch, kteří užívají kokain. Podle průzkumu monitorovacího centra pro drogy v Lisabonu s ním má zkušenost 12 milionů Evropanů.

Akční plán boje proti drogám se kromě zlepšení koordinace zásahů proti pašerákům drog zaměří i na osvětu zvláště mezi mladými lidmi.

"Především před hlavními letními prázdninami chceme mládež oslovit v různých sdělovacích prostředcích a varovat ji před drogami. Pro tuto kampaň bychom chtěli získat známé osobnosti, které mladí lidé uznávají," řekl komisař pro vnitro a spravedlnost Jacques Barrot.

Tyto osobnosti by lidi od drog odrazovat stejně, jako je v podobné kampani varovali před alkoholem za volantem piloti Formule 1. Akční plán pro boj s drogami by měla rada ministrů Evropské unie přijmout do konce roku. Za posledních několik let se sice spolupráce při potírání narkomanie uvnitř Unie zlepšila, ale podle Komise jsou stále nedostatky ve výměně informací a v koordinaci boje proti šíření drog.

Akční plán na roky 2009 až 2012 proto navrhuje posílit policejní a soudní spolupráci při zadržování zásilek a jejich kurýrů a postihování distributorů drog.

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme