Evropská unie chce více chránit soukromí svých obyvatel na internetu

Soukromí Evropanů na internetu má být více chráněno. Nová pravidla včera schválil evropský parlamentní výbor pro občanské svobody, teď je ještě projedná celý parlament. Projekt je podle některých médií evropskou odpovědí na skandál amerických tajných služeb, které sledovaly činnost lidí na síti. Uživatelům internetu má umožnit požádat velké firmy jako Facebook nebo Google o vymazání jejich osobních údajů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívka u počítače (ilustrační foto)

Dívka u počítače (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Mluví se o tom, že je to reakce na sledování amerických tajných služeb. Ten projekt přípravy podobného zákona existuje už déle, ale v zásadě skutečně reaguje na tuto situaci,“ potvrzuje Petr Krčmář ze serveru Root.cz a pokračuje:

„Minimálně tím, že společnostem, které na internetu provozují služby, zakazuje, aby předávaly osobní údaje do zemí mimo Evropskou unii, pokud to vysloveně nepovoluje nějaký další zákon. Podstata zákona je v ochraně údajů a nemožnosti sledování uživatelů, monitorování jejich činnosti a podobně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Petr Krčmář ze serveru Root.cz

I velké firmy jako Microsoft nebo Gogole budou muset nová pravidla respektovat a dodržovat. Za jejich porušení jim totiž hrozí pokuta ve výši až pěti procent jejich ročního obratu.

„Sankce jsou vysoké, mohou jít až do desítek milionů dolarů ročně. Na druhou stranu je otázka, jak je tato legislativa přísná a jaký bude mít přímý dopad. Pokud bude ve smyslu, že nesmíte předávat a prodávat informace, tak to je věc, která většinu těch firem pravděpodobně neovlivní,“ myslí si Krčmář a doplňuje:

„Ale v případě, že tam budou nějaké nesmyslné technické požadavky, tak to může být velký problém. Pokud by takový zákon byl příliš extrémní ve svých nárocích, mohl by v nejhorším případě vést k zavření některých služeb, které by nemohly tu legislativu splňovat a nebyly by zde dostupné.“

Technologie se stále mění

Nová pravidla vzešla z celkem 3999 pozměňovacích návrhů. To je nejvíc, kolik jich kdy bylo podáno k jakémukoli právnímu dokumentu Evropské unie.

„To je dáno právě tím, že se do toho míchá spousta jednotlivých oblastí. Jednak je to ochrana práv, zákony samotné, ale i ta technická stránka. Často je spousta otázek zatím nezodpovězených. Ty technologie jsou pro nás stále nové, my jako uživatelé se je pořád učíme. I stát se na to teprve učí reagovat a i firmy se teprve učí zacházet s údaji, které dostávají,“ tvrdí Krčmář a uzavírá:

„Proto je třeba tyto zákony velmi pečlivě probírat s odborníky a to se naštěstí v Česku děje. Teď se připravuje nový zákon o kybernetické ochraně, který je velmi aktivně diskutován odbornou veřejností. To je v této oblasti velmi podstatné.“

Jakub Šídlo, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme