Evropská unie chce zabránit zbytečným soudním procesům

Nesoudit dvakrát stejný zločin ve více zemích Evropské unie. To je cílem návrhu, který unijním ministrům spravedlnosti předložilo spolu s českým předsednictvím i Švédsko a několik dalších zemí. Celoevropská pravidla by měla předcházet konfliktům v pravomocích soudů při posuzování trestných činů, které zasahují do několika zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

V EU panuje po schůzce ministrů spravedlnosti shoda, že sedmadvacítka potřebuje pravidla, která by zajistila, aby byl pachatel za svůj čin odsouzen pouze jednou, jak to odpovídá základní zásadě trestního práva "ne dvakrát ve stejné věci".

Ministři diskutovali o tom, jak by měl fungovat systém vzájemného informování se národních justičních orgánů o zahájených trestních řízeních s mezinárodním prvkem. Cílem pravidel není podle ministra Jiřího Pospíšila jen zabránit možnému dvojímu potrestání pachatele ve více členských zemích.

"Cílem je samozřejmě i efektivita, protože se vynakládají zbytečné náklady našich poplatníků na něco, co probíhá vícekrát, i když to má probíhat jen jednou," uvedl Pospíšil.

Návrhem se teď budou zabývat odborné skupiny v jednotlivých státech a také europoslanci. České předsednictví by chtělo nechat tato rámcová pravidla schválit před červnovým summitem Evropské unie.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme