Evropská unie chce zrychlit varování před nebezpečnými potravinami. Může za to vaječná aféra

Země Evropské unie chtějí zrychlit fungování systému varování před nebezpečnými potravinami. Do budoucna to má zabránit opakování případů, jakým bylo šíření vajec s jedovatým fipronilem. Dohodli se na tom v Bruselu ministři zemí zasažených touto kauzou.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto)

Evropská unie (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Jedním z opatření bude podle eurokomisaře pro bezpečnost potravin Vytenise Andriukaitise stanovení konkrétní osoby v každém státě, která bude mít informace ve varovném systému na starosti.

„Protože ne všechny členské státy to mají jako Česká republika, kde to máme jasně vymezeno, kdo spravuje systém RASFF,“ citoval Radiožurnál českého ministra zemědělství Mariana Jurečku z KDU-ČSL.

Do Česka dorazilo několik tun výrobků kontaminovaných fipronilem. Úřady po nich pátrají

Číst článek

Státy podle něj také chtějí více spolupracovat při opatřeních po odhalení nebezpečných produktů. Česká republika vedle toho navrhuje zlepšit sledování pohybu potravin na trhu, aby je v případě potřeby bylo možné rychle vystopovat a stáhnout.

Jurečka v Bruselu jednal také o osudu rumového aroma, kterému kvůli možným rakovinotvorným látkám hrozí zákaz. S výrobci se chce zaměřit na hledání náhražek za tyto přísady, které budou nezávadné.  

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme