Evropská unie chystá moderní pravidla ochrany osobních údajů

Ochrana osobních dat musí jít podle Evropské komise s dobou. Proto dnes navrhne modernizaci pravidel zacházení s osobními údaji. Mají se hlavně posílit práva jednotlivců na to vědět jak, kým proč se údaje o nich sbírají a jak dlouho se používají. V době internetu a sociálních sítí je podle Evropské komise také jejich uživatelům potřeba zaručit právo třeba na to, svoje údaje z internetu zcela odstranit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Technický pokrok a s ním postupující využívání elektronických sítí si žádá modernizaci směrnice o ochraně údajů. Ta pochází z roku 1995 a od jejího přijetí se svět opravdu radikálně změnil. Návrh reformy tohoto unijního předpisu má hlavně umocnit práva jednotlivců, aby se se sběr údajů o nich a jejich využití omezily na nezbytné minimum.

Lepší ochranu osobních dat je podle Komise třeba zajistit ve všech oblastech, i v policejní spolupráci mezi státy nebo v soudnictví. Právo na ni mají i ti, kteří se někdy dostanou mimo zákon.

Uživatelům například sociálních sítí mají také nová pravidla umožnit zcela odstranit své údaje a de facto na internetu „upadnout v zapomnění“.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme