Evropská unie dala Chorvatsku tvrdé ultimátum

Do 17. března musí Chorvatsko vydat generála Anteho Gotovinu tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii. Jinak Záhřeb nemůže počítat se zahájením rozhovorů o přijetí do Evropské unie. Po setkání s hlavní žalobkyní haagského soudu OSN Carlou del Ponte to prohlásil polský ministr zahraničí Adam Daniel Rotfeld.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní žalobkyně Carla del Ponteová

Hlavní žalobkyně Carla del Ponteová

"Chci, aby byl Ante Gotovina převezen do Haagu co nejrychleji," rezolutně prohlásila Carla del Ponte. Polský ministr zahraničí na otázku Českého rozhlasu termín " co nejrychleji" upřesnil: "Nejzazším datem je 17. březen. Do té doby musí být Gotovina v Haagu. Pokud se tak nestane, Evropská unie nezahájím přístupová jednání s Chorvatskem. V tomto názoru jsme v Unii jednotní. Chorvatsko, které je přátelským státem, se musí vyrovnat s vlastní minulostí. Je to v zájmu chorvatského národa."

Šéf polské diplomacie Adama Rotfeld dodal: "Základní hodnoty právního státu a demokracie musí být respektovány. To je hlavní předpoklad pro jednání Chorvatska s Evropskou unií."

Carla del Ponte posléze upřesnila, odkud pramení její informace, že se generál Gotovina opravdu skrývá v Chorvatsku: "Máme mnoho informací z různých zdrojů, které potvrzují, že Gotovina je v Chorvatsku a tyto informace jsme předali chorvatské vládě. Myslím si, přesněji řečeno vím o tom, že chorvatská vláda se pokoušela Gotovinu přesvědčovat, aby se vzdal dobrovolně, ale vláda nebyla schopná ho dopadnout a zavřít, a to z mnoha různých důvodů. Proto nyní požaduji, aby chorvatská vláda podnikla další kroky vedoucí k jeho zadržení," řekla hlavní žalobkyně haagského tribunálu. Carla del Ponte se také zmínila o dalších hledaných osobách. Nyní je jich celkem 18.

"Pokud jde o Karadžiče a Mladiče: Vím zhruba , kde se ukrývají, ale nevím, kde jsou právě v této chvíli. Kdybych to věděla přesně, tak bych vám o tom teď nepovídala. Generál Mladič je na území Srbska a Radovan Karadžič se pohybuje v trojúhelníku na hranici Bosny, Srbska a Černé Hory," uvedla Carla del Ponte.

Nekompromisní lovkyně válečných zločinců zítra pojede na návštěvu bývalého nacistického tábora Osvětim-Březinka. Podle jejího názoru je ostudou mezinárodního společenství, že nedokázalo potrestat hlavní viníky největšího masakru od druhé světové války: masakru v bosenské Srebrenici.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme