Evropská unie dělá vše pro propuštění Čechů z kubánského vězení

Evropská unie dělá vše pro propuštění českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří jsou zadržováni na Kubě. Českému prezidentovi Václavu Havlovi to dnes napsal předseda Evropské komise Romano Prodi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O dopise informuje náš zpravodaj Milan Fridrich. V odpovědi na předchozí Havlův dopis Prodi uvedl, že komise situaci zadržených Ivana Pilipa a Jana Bubeníka bedlivě sleduje a dělá vše co je v tomto stádiu možné, aby se oba Češi mohli co nejdřív vrátit do České republiky. Za nejlepší nástroj k vyřešení případu Romano Prodi považuje mechanismy společné zahraniční a bezpečnostní politiky unie, tedy postup přes členské státy. Prezidentská kancelář připravuje i další akce na pomoc zadržovaným Pilipovi a Bubeníkovi. Prezident Havel ale podle mluvčího Ladislava Špačka nehodlá sdělovat žádné podrobnosti.

Havana trvá na tom, že Ivan Pilip a Jan Bubeník jsou špiony a kontrarevolučními agenty najatými Spojenými státy. Uvádí se to ve vyjádření kubánského ministerstva zahraničí, prvním oficiálním sdělení o případu za posledních osm dnů. Prohlášení předala Havana všem tiskovým agenturám a akreditovaným novinářům. Podle Havany jsou Ivan Pilip a Jan Bubeník aktivisty protirevoluční organizace Freedom House se sídlem ve Spojených státech, jejímž úkolem je vybrat, rekrutovat a dopravit na Kubu politiky, novináře a předáky občanských hnutí se zkušenostmi s přechodem k demokracii v zemích středovýchodní Evropy. Ivan Pilip se prý setkal přímo se šéfem protikubánského programu FH Robertem Ponticherrou, který mu měl údajně doporučit cestu na Kubu v doprovodu jednoho přítele s cílem kontaktovat, školit a dodat prostředky vybraným osobám k rozvoji činností zaměřených na svržení režimu. Ponticherra jim prý předal seznam osob, se kterýmiměl Pilip a Bubeník jednat a jejich přesné adresy a dále 1400 dolarů na výdaje spojené s ubytováním, nájmem vozu a stravováním. Freedom House prý rovněž Pilipovi a Bubeníkovi poskytla přenosný počítač s disketami a veškerým vybavením, které měly předat vybraným disidentům a které nyní mají kubánské úřady.

Už 180 členů Parlamentního shromáždění Rady Evropy podepsalo petici, která požaduje propuštění Jana Bubeníka a Ivana Pilipa vězněných na Kubě. Podpisovou akci iniciovala ve Štrasburku česká delegace. Podle místpředsedkyně výboru pro ekonomické záležitosti a rozvoj v Parlamentním shromáždění Vlasty Štěpové si petice rychle získala své příznivce.

Poslanci požádali šéfa diplomacie Jana Kavana, aby jim ještě na této schůzi sněmovny dal informace o případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka zadržených na Kubě. Místopředseda zahraničního výboru a stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil rozhodnutí sněmovny přivítal.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Filip Kanda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme