Evropská unie dělá vše pro propuštění Čechů z kubánského vězení

Evropská unie dělá vše pro propuštění českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří jsou zadržováni na Kubě. Českému prezidentovi Václavu Havlovi to dnes napsal předseda Evropské komise Romano Prodi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O dopise informuje náš zpravodaj Milan Fridrich. V odpovědi na předchozí Havlův dopis Prodi uvedl, že komise situaci zadržených Ivana Pilipa a Jana Bubeníka bedlivě sleduje a dělá vše co je v tomto stádiu možné, aby se oba Češi mohli co nejdřív vrátit do České republiky. Za nejlepší nástroj k vyřešení případu Romano Prodi považuje mechanismy společné zahraniční a bezpečnostní politiky unie, tedy postup přes členské státy. Prezidentská kancelář připravuje i další akce na pomoc zadržovaným Pilipovi a Bubeníkovi. Prezident Havel ale podle mluvčího Ladislava Špačka nehodlá sdělovat žádné podrobnosti.

Havana trvá na tom, že Ivan Pilip a Jan Bubeník jsou špiony a kontrarevolučními agenty najatými Spojenými státy. Uvádí se to ve vyjádření kubánského ministerstva zahraničí, prvním oficiálním sdělení o případu za posledních osm dnů. Prohlášení předala Havana všem tiskovým agenturám a akreditovaným novinářům. Podle Havany jsou Ivan Pilip a Jan Bubeník aktivisty protirevoluční organizace Freedom House se sídlem ve Spojených státech, jejímž úkolem je vybrat, rekrutovat a dopravit na Kubu politiky, novináře a předáky občanských hnutí se zkušenostmi s přechodem k demokracii v zemích středovýchodní Evropy. Ivan Pilip se prý setkal přímo se šéfem protikubánského programu FH Robertem Ponticherrou, který mu měl údajně doporučit cestu na Kubu v doprovodu jednoho přítele s cílem kontaktovat, školit a dodat prostředky vybraným osobám k rozvoji činností zaměřených na svržení režimu. Ponticherra jim prý předal seznam osob, se kterýmiměl Pilip a Bubeník jednat a jejich přesné adresy a dále 1400 dolarů na výdaje spojené s ubytováním, nájmem vozu a stravováním. Freedom House prý rovněž Pilipovi a Bubeníkovi poskytla přenosný počítač s disketami a veškerým vybavením, které měly předat vybraným disidentům a které nyní mají kubánské úřady.

Už 180 členů Parlamentního shromáždění Rady Evropy podepsalo petici, která požaduje propuštění Jana Bubeníka a Ivana Pilipa vězněných na Kubě. Podpisovou akci iniciovala ve Štrasburku česká delegace. Podle místpředsedkyně výboru pro ekonomické záležitosti a rozvoj v Parlamentním shromáždění Vlasty Štěpové si petice rychle získala své příznivce.

Poslanci požádali šéfa diplomacie Jana Kavana, aby jim ještě na této schůzi sněmovny dal informace o případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka zadržených na Kubě. Místopředseda zahraničního výboru a stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil rozhodnutí sněmovny přivítal.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Filip Kanda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme