Evropská unie dnes podepíše se Srbskem Dohodu o stabilitě a přidružení

Evropská unie podepíše ještě dnes stabilizační a asociační dohodu se Srbskem. Stane se to na schůzce Rady EU v Lucemburku. Vydal se tam už srbský prezident Boris Tadič. V Bělehradě i Srbsku je to událost číslo jedna a jako hlavní zprávu ji přinášejí místní média. Dohoda je předstupněm k tomu, aby se Srbsko stalo kandidátskou zemí na členství v Unii podobně jako Chorvatsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad

Bělehrad

Podpis dohody dosud blokovaly Belgie a Nizozemsko, kterým vadilo, že ještě neskončili před haagským tribunálem bosenskosrbský předák Radovan Karadžič a generál Ratko Mladič. K efektivní spolupráci s tímto mezinárodním soudem bude Evropská unie tlačit Bělehrad nadále. Nizozemsko chtělo dokonce podmínit platnost smlouvy plnou součinností Srbska s haagským tribunálem.

Evropská unie se snaží podpisem dohody podpořit prozápadně orientované síly v Srbsku před květnovými volbami, ve kterých by mohli mít navrch nacionalisté. Ti získali na popularitě hlavně po jednostranném vyhlášením nezávislosti jihosrbské provincie Kosovo a Metohije letos v únoru.

Rupel: Dohoda dokazuje, že dveře do EU jsou otevřené všem balkánským zemím

Dmitrij Rupel, ministr zahraničí Slovinska, která v současné době předsedá Evropské unii označil pro srbskou televizi B 92 podpis dohody za velmi významný, protože dokazuje, že dveře do Unie jsou otevřené všem balkánským zemím. Rupel dodal, že Srbsko znamenalo dosud nejtvrdší oříšek

Srbské proevropské strany chtějí dát voličům Dohodou o stabilizaci a přidružení perspektivu lepšího a stabilnějšího života. Zároveň chtějí vymezit směr, kterým by se měl ubírat vývoj i po předčasných parlamentních a místních volbách - které se budou konat 11. května - bez ohledu na jejich výsledek.

Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič argumentuje, že ještě důležitější než samotný datum podpisu je pozvánka ke členství v Unii. Evropská unie je už teď nejdůležitějším a největším obchodním partnerem Srbska. Srbsko dodává do EU 60 procent svého vývozu.

Pavel Novák, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme