Sedmnáctiletý spor kolem výroby letadel je vyřešen. Zástupci EU se s USA dohodli na pětiletém smíru

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie se s USA dohodli na pětiletém příměří ve sporu okolo výroby letadel | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů,“ prohlásila von der Leyenová.

‚NATO je pro americké zájmy důležité samo o sobě.‘ USA jsou připraveny stát po boku Evropy

Číst článek

Agentura Bloomberg už v úterý ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany v této věci dohodly na pětiletém příměří. Evropská komise podle těchto zdrojů strávila noc jednáním s členskými státy bloku, aby byla dohoda hotova před úterní schůzkou.

EU a USA se od roku 2004 u Světové obchodní organizace navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly organizace své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Spojené státy v roce 2019 v odvetě za státní podporu pro evropského výrobce letadel Airbus uvalily cla na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (přes 157 miliard korub) ročně. EU pak loni kvůli subvencím pro Boeing zavedla cla na americké zboží v hodnotě čtyř miliard dolarů (84 miliard korun) ročně. Letos v březnu se však obě strany ve snaze urovnat spor dohodly, že do července výběr těchto cel pozastaví.

Podle zdrojů agentury AFP v úterý představitelé EU a USA oznámí, že pozastavení výběru cel prodlouží. „Máme dohodu, která poskytne čas pro dosažení dlouhodobého řešení. V té době budou sankce pozastaveny,“ uvedl jeden ze zdrojů AFP. „Je to dobrá dohoda, dlouhé příměří,“ řekl další zdroj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme