Většina europoslanců má ‚vedlejšák‘. Devět z nich si tak vydělá víc, než kolik je jejich poslanecký plat

70 procent europoslanců má ke svému zaměstnání v Evropském parlamentu ještě další práci, ať už placenou, nebo neplacenou. Ukázala to nová analýza poslaneckých prohlášení o příjmech Transparency International EU. Skoro ze třetiny jde o placené aktivity, nejčastěji si europoslanci přivydělávají působením v nějakém představenstvu. Navíc chybí pravidla, která by výši výdělku „na vedlejšák“ upravovala.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Vůbec nejčastěji, více z 82 procent, si europoslanci jako svou „vedlejší činnost“ uvádějí působení v představenstvu komerčních či neziskových společností | Foto: europa.eu

Plat europoslance je okolo 100 tisíc eur ročně, což je asi dva a půl milionu korun. I tak má většina – konkrétně 70 procent – ze 705 europoslanců další práci, častokrát nejen jednu. Plat za ni pobírá 26 procent z nich. Devět europoslanců si pak „na vedlejšák“ vydělá víc než svou prací v Evropském parlamentu. Ukazuje to nová analýza poslaneckých prohlášení o příjmech od neziskové organizace Transparency International EU.

Počet vedlejších zaměstnání, které mohou europoslanci mít, není nijak omezený. A i když musí svůj střet zájmů oznamovat, analýza ukazuje příklady, kdy se do sporu svých dvou rolí někteří z nich dostávají.

Třeba Jérémy Decerle je farmářem a zároveň je členem parlamentního zemědělského výboru. Nebo Geoffroy Didier, který je kromě europoslance také právníkem advokátní kanceláře, která o sobě tvrdí, že je „hluboce ovlivněna právem EU“, uvádí Transparency.

Vůbec nejčastěji, z více než 82 procent, si europoslanci jako svou „vedlejší činnost“ uvádějí působení v představenstvu komerčních či neziskových společností.

Nejvíce si takto přivydělávají zástupci Litvy v Bruselu, následují je ti z Malty a Řecka. Česko je v tomto žebříčku na 16. místě.

Pokud jde o rozložení placených „vedlejšáků“ napříč politickým spektrem, Transparency International EU píše, že pravicoví a středoví europoslanci mají častěji placená vedlejší zaměstnání a mají vyšší vedlejší příjmy než jejich kolegové na levici.

Transparency navrhuje i kroky ke zlepšení situace. Evropský parlament by podle protikorupční organizace měl zakázat svým poslancům zapojení do vedlejších činností, ať už placených, nebo neplacených, u organizací, které se snaží ovlivňovat tvorbu politiky Evropské unie.

gut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme