Evropská unie jedná o rozšíření v roce 2002

Evropská unie dnes před nejlépe připravenými kandidáty předestře perspektivu na ukončení jednání o začlenění do EU během roku 2002, což některým zemím otevře cestu, aby se připojily do konce roku 2002. Většina představitelů unie si to nicméně vykládá tak, že vzhledem k času, který vlády členských zemí EU potřebují k ratifikování rozšíření, je nejbližší možný termín přijetí rok 2005.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpráva pochází od agentury Reuters, která se ve své opírá o návrh optimistického strategického dokumentu rozšíření EU východním směrem, který získala ještě předtím, než začala o jeho přijetí jednat v Bruselu Evropská komise.

Dokument nastiňuje "cestovní mapu" pro práci v roce 2001 a v první polovině roku 2002 a naznačuje, že nejpokročilejší ze 13 kandidátů mohou být přijati ke konci roku 2002.

„Jestliže strategie nastíněná v tomto dokumentu bude důsledně sledována, budou vytvořeny takové podmínky, aby vyjednávání mohlo být ukončeno v průběhu roku 2002 s těmi kandidátskými zeměmi, které splňují všechna kritéria členství, což nám umožní, abychom nové členské státy přivítali ke konci roku 2002,“ cituje z návrhu Reuters.

Dokument bude základem pro nadcházející summit EU ve francouzské Nice, kde se má příští měsíc rozhodnout, jak pokračovat s největším rozšiřováním unie, jež se vztahuje na deset bývalých komunistických států a dva středomořské ostrovy. Třináctým kandidátem je Turecko, které ještě nesplnilo předpoklady nezbytné pro zahájení rozhovorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme