Evropská unie jedná o rozšíření v roce 2002

Evropská unie dnes před nejlépe připravenými kandidáty předestře perspektivu na ukončení jednání o začlenění do EU během roku 2002, což některým zemím otevře cestu, aby se připojily do konce roku 2002. Většina představitelů unie si to nicméně vykládá tak, že vzhledem k času, který vlády členských zemí EU potřebují k ratifikování rozšíření, je nejbližší možný termín přijetí rok 2005.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpráva pochází od agentury Reuters, která se ve své opírá o návrh optimistického strategického dokumentu rozšíření EU východním směrem, který získala ještě předtím, než začala o jeho přijetí jednat v Bruselu Evropská komise.

Dokument nastiňuje "cestovní mapu" pro práci v roce 2001 a v první polovině roku 2002 a naznačuje, že nejpokročilejší ze 13 kandidátů mohou být přijati ke konci roku 2002.

„Jestliže strategie nastíněná v tomto dokumentu bude důsledně sledována, budou vytvořeny takové podmínky, aby vyjednávání mohlo být ukončeno v průběhu roku 2002 s těmi kandidátskými zeměmi, které splňují všechna kritéria členství, což nám umožní, abychom nové členské státy přivítali ke konci roku 2002,“ cituje z návrhu Reuters.

Dokument bude základem pro nadcházející summit EU ve francouzské Nice, kde se má příští měsíc rozhodnout, jak pokračovat s největším rozšiřováním unie, jež se vztahuje na deset bývalých komunistických států a dva středomořské ostrovy. Třináctým kandidátem je Turecko, které ještě nesplnilo předpoklady nezbytné pro zahájení rozhovorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme