Evropská unie jedná o svém podílu na misi OSN v jižním Libanonu

Evropská unie se dohaduje o podobě zapojení do mise Spojených národů v jižním Libanonu. Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy podle agentury AFP prohlásil, že celkově vyšlou Evropané do Libanonu 6500 až 7000 vojáků. Jeho irský kolega ale podle agentury Reuters hovořil až o devíti tisících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky UNIFIL v Libanonu | Zdroj: ČTK

V Bruselu se jedná o důvěryhodnosti Evropské unie. Finsko jako předsednická země EU doufá, že členské země poskytnou misi UNIFIL alespoň polovinu z celkového počtu patnácti tisíc příslušníků mírového sboru.

S nejvelkorysejší nabídkou přišla Itálie. Do Libanonu vyšle až tři tisíce vojáků. Francie dva tisíce, Španělsko poskytne 800 až 1000 mužů, skandinávské státy včele s Finskem 800, Belgie čtyři stovky. S menšími příspěvky přicházejí i další země.

Naopak Německo se kvůli své nacistické historii nechce vměšovat do záležitostí Izraele. Vyšle proto jenom lodě na kontrolu pobřežních vod. Podobně jako Británie, která s ohledem na svou velkou vojenskou angažovanost v Iráku a Afghánistánu nejspíš nepošle vojáky do terénu, ale přispěje loděmi a průzkumnými letadly.

Česko je ochotné pomoci s poválečnou obnovou Libanonu, vojenská účast ale jasná není. Rozhodnout by o ní měla až nová vláda.

Otázkou stále zůstává, která ze zemí bude misi UNIFIL velet. Nyní je to Francie, která projevila zájem o velení i po vypršení mandátu příští rok v únoru. Annan však podle agenturních informací navrhl, aby velení od února 2007 převzala jako hlavní přispěvatel Itálie, která o to také vyjádřila zájem.

Na jihu Libanonu se vylodilo dalších 150 francouzských vojáků

Další část kontingentu sil UNIFIL dnes dorazila na jih Libanonu. 150 francouzských vojáků se vylodilo v libanonském přístavišti ve Středozemním moři Rás Nákúra na hranici s Izraelem. Na jihu Libanonu už tak působí nejméně 400 vojáků z Francie.

Většina Libanonců přijala zprávy o příchodu francouzských jednotek s uspokojením, protože považují přítomnost francouzských vojáků za záruku své svobody a svrchovanosti, a to i díky tomu, že Francie měla v zemi před druhou světovou válkou mandát tehdejší Společnosti národu.

Problémem zůstává izraelská námořní a letecká blokáda, která má podle izraelské ministryně zahraničí Cipi Livniové trvat do úplného rozmístění mezinárodních sil na jihu Libanonu a podél hranic se Sýrií.

Sýrie s tím však nesouhlasí. Pohrozila, že v takovém případě by uzavřela své hranice. Prozatím přerušila svému sousedovi dodávky elektrické energie.

Jaromír Janev, Barbora Šámalová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme