Evropská unie jedná s Čínou o zrušení zbrojního embarga

Zrušení zbrojního embarga uplatňovaného vůči Číně - to je kontroverzní záležitost, o které dnes na summitu v Haagu jednají politické špičky Evropské unie a reprezentanti Pekingu. Zákaz obchodu se zbraněmi platí od roku 1989. Byl odpovědí na to, jak čínské úřady brutálně potlačily prodemokratické demonstrace na Náměstí nebeského klidu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU-Čína

summit EU-Čína | Zdroj: ČTK

O možném zrušení embarga se v Evropské unii vyjednává už dlouho, ovšem zatím stále bezúspěšně. Za to, aby padlo, nejvíc lobují Francouzi a Němci. Pro tyto země by to totiž do budoucna mohlo znamenat miliardové zakázky.

Do tábora oponentů naopak patří hlavně Velká Británie, Nizozemsko či Švédsko. Odpůrci argumentují zejména tím, že Čína zatím neudělala dostatečný pokrok, pokud jde o dodržování lidských práv.

Do této hry vstupuje i Washington, který je jasně proti. Čína je totiž strategickým rivalem USA a Bílý dům se bojí toho, že nákupem moderní vojenské techniky poroste její síla. Peking ale tvrdí, že jde hlavně o změnu image a politicky symbolické gesto.

Tlak Číny na zrušení embarga v poslední době roste. Čínští diplomaté varovali, že pokud se unie k němu neodhodlá, hrozí zhoršení vzájemných vztahů.

Datum se z evropské strany dnes ovšem čekat nedá. Ministr zahraničí předsedajícího Nizozemska Bernard Bot před summitem řekl, že pro to zatím ještě nenadešel čas. Doufá ale, že se tak stane příští rok.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme