Evropská unie jedná s nováčky o problematických kapitolách

Evropská unie bilancuje s kandidátskými zeměmi to, co se zatím podařilo a nepodařilo ve vstupních rozhovorech. V Lucemburku zastupuje Českou republiku šéf diplomacie Jan Kavan. Jednou z nejvíce problematických kapitol bude pro nováčky zemědělství. Sama Evropská unie se ještě nedokázala dohodnout, jaká bude její vyjednávací pozice pro tuto kapitolu. O pozici České republiky bude ve středu jednat vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Cílem české diplomacie je zajistit farmářům konkurenceschopné postavení. Radiožurnálu to řekl hlavní vyjednavač s Evropskou unií Pavel Telička. "To samozřejmě znamená konkrétní pozice u otázky přímých plateb, u otázek prostředků do rozvoje venkova, produkční kvóty, které jsou možná ještě důležitější. Ale my všechny tyto pozice musíme mít důkladně zargumentovány tak, abychom mohli jít do závěrečného klání s tím, že náš dokument bude minimálně tak přesvědčivý jako jejich a musíme jich dokázat, že ty pozice těch členských zemí, které nám chtějí upírat X nebo Y, jsou nezodpovědné."

Někteří představitelé kandidátských zemí pak upozorňovali, že by se kvůli tomu mohl posunout termín rozšíření EU. Pavel Telička Radiožurnálu řekl, že podle něj musí mít Unie v této otázce nejpozději do října jasno. Tou dobou se bude v Bruselu konat mimořádný summit Evropské unie. Telička připomněl, že ve vstupnícch rozhovorech zbývá už jen pár posledních kapitol. "Ale já věřím, že do toho října nejpozději to Unie bude schopná zvládnout, že nechce ztratit důvěryhodnost tím, že by z důvodů na její straně došlo k nějakému odkladu. Já si myslím, že je to takový taktický apel ze strany některých kandidátských zemí, ale zase nevytvářejme nějakou nervózní atmosféru, protože takový postup je i u jiných otázek běžný. Unie je zvládla v minulosti a myslím, že je zvládne i tentokrát, i když to bude velmi složité."

Česká republika neuzavře během vyjednávání s Evropskou unií kapitolu zemědělství na úkor našich farmářů. To řekl Českému rozhlasu ministr zahraničí Jan Kavan během bilančního kola vstupních rozhovorů v Lucemburku. Česko má za sebou 25 kapitol ze 30. Nejhorší jednání však republiku čeká při zemědělství. Unie se totiž zdráhá platit farmářům z kandidátských zemí takzvané přímé dotace, což Kavan pokládá za nepřijatelné. "My chceme takovou dohodu, která zajistí, že naši zemědělci budou po vstupu do Evropské unie plně konkurenceschopní. Současné nabídky tomu neodpovídají a nedovedu si představit, že bychom mohli souhlasit v rámci toho, co je dnes nabízeno."

Markéta Kaclová, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme