Leyenová má obavy o Navalného zdraví. ,Odpovědnost dáváme ruským úřadům,' uvedl šéf diplomacie Borrell

Evropská unie připisuje odpovědnost za zhoršující se zdraví vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného ruským úřadům a vyzývá k jeho okamžitému propuštění. Před začátkem pondělního jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři se podle něj budou kromě vážného stavu Navalného věnovat také vyostřené situaci na východě Ukrajiny a vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová dala najevo vážné obavy o Navalného zdraví | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„Naše žádost nebyla vyslyšena a nyní se situace zhoršila. Připisujeme odpovědnost za zdraví pana Navalného ruským úřadům,“ prohlásil Borrell s odkazem na opakovanou výzvu unijních zemí k propuštění nejznámějšího ruského kritika Kremlu.

Navalnyj trpí vyhřezlými ploténkami. Podle advokátů ztrácí cit v nohou i rukou, dál ale drží hladovku

Číst článek

K tomu naposledy v neděli večer vyzvala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která dala najevo vážné obavy o Navalného zdraví. Spolupracovníci vězněného politika v dopise lídrům unijních zemí upozornili, že pokud se situace nezmění, může být Navalnyj v ohrožení života a bude potřebovat intenzivní péči. Moskva tvrdí, že jej ve vězení zemřít nenechá, podle kritiků mu však dostatečnou zdravotní péči neposkytuje.

Vedle Navalného budou ministři se svým ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou debatovat o napjaté situaci mezi Ruskem a Ukrajinou. Borrell před jednáním zopakoval výzvu EU k odchodu ruských jednotek z Krymu a od ukrajinské hranice. Moskva tam v posledních týdnech vyslala desetitisíce příslušníků armády, což vzbuzuje v Kyjevě obavy z možné další ruské agrese.

Podle diplomatů nicméně není pravděpodobné, že by se ministři shodli na rázném společném postupu v podobě sankcí. Některé země v čele s Německem chtějí zatím dát přednost diplomatickému přístupu a vyčkat na vývoj situace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme